Η εξ’ αναβολής αναμέτρηση της 7ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Betshop Basket League μεταξύ των ομάδων Κολοσσού H Hotels – Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 25 Φεβρουαρίου, αντί για τις 24/2 που είχε αρχικά οριστεί, στο Βενετόκλειο με ώρα έναρξης τις 14:45.
Το Διοικητικό Συμβούλιο του ΕΣΑΚΕ και ο πρόεδρος του κ. Ευάγγελος Γαλατσόπουλος συγχαίρουν τους παίκτες, προπονητές, υπόλοιπο επιτελείο και την διοίκηση της ΚΑΕ ΑΕΚ για την κατάκτηση του FIBA Intercontinental Cup.
Το Διοικητικό Συμβούλιο του ΕΣΑΚΕ και ο πρόεδρος του κ. Ευάγγελος Γαλατσόπουλος συγχαίρουν την ΚΑΕ Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ για την κατάκτηση του τίτλου του Κυπέλλου Ελλάδας για την σεζόν 2018-19. Συγχαίρουν, επίσης, την ΚΑΕ ΠΑΟΚ για την προσπάθεια της και τους δύο αντιπάλους για τον όμορφο τελικό που πρόσφεραν στους Έλληνες φιλάθλους.
Το Διοικητικό Συμβούλιο του ΕΣΑΚΕ και ο πρόεδρος του κ. Ευάγγελος Γαλατσόπουλος εύχονται καλή επιτυχία στην ΑΕΚ εν όψει της συμμετοχής της στο Φάιναλ Φορ του FIBA Intercontinental Cup.
Τα εκδοτήρια στο Αλεξάνδρειο θα είναι ανοιχτά από τις 13:00 σήμερα (10/2) για όσους θέλουν να προμηθευτούν εισιτήρια για το 23ο ΕΚΟ All Star Game, που θα αρχίσει στις 15:30 με την συναυλία των VEGAS και των KINGS. Θα ακολουθήσει στις 16:00 ο Betshop διαγωνισμός των τρίποντων, ο αγώνας Greek Stars – World Stars και στο ημίχρονο ο Betshop διαγωνισμός καρφωμάτων.
Ο αγώνας ομάδων με αμαξίδια του ΟΣΕΚΑ έχει εξελιχθεί σε αναπόσπαστο κομμάτι των ΕΚΟ All Star Games. Το φετινό δεν αποτέλεσε εξαίρεση. Οι αθλητές κέρδισαν το χειροκρότημα του κόσμου της Θεσσαλονίκης που βρέθηκε στο “Nick Galis Hall” αναδεικνύοντας με τις προσπάθειες τους στο παρκέ, το μεγαλείο της ανθρώπινης ψυχής.
Το σκηνικό που στήθηκε σε ένα από τα κεντρικότερα σημεία της Θεσσαλονίκης, την πλατεία Αριστοτέλους, ήταν το ιδανικότερο. Μία μπασκέτα ήταν αρκετή. Δεκάδες παιδιά όλων των ηλικιών συμμετείχαν σε διαγωνισμούς υπό το βλέμμα υψηλών προσκεκλημένων.
Η γιορτή του ελληνικού μπάσκετ, το «23ο ΕΚΟ All Star Game» άρχισε, άτυπα, με τους αγώνες «3on3» και διαγωνισμό τριπόντων με τη συμμετοχή αθλητών από γυμνάσια και λύκεια του Δήμου Θεσσαλονίκης. στο κλειστό γήπεδο της ΧΑΝΘ. Δεκάδες παιδιά βρέθηκαν εκεί για να δοκιμάσουν τις δυνατότητες τους με άλλους συνομήλικους τους.
Το τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων άρχισε με ήττα για την Εθνική ομάδα των ανδρών. Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε από τον Καναδά με 79-86. Επόμενη υποχρέωση της την Τρίτη (30/7, 12:00) απέναντι στην Ισπανία.
Μετά την ανανέωση του συμβολαίου του Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, η ΑΕΚ Betsson προχώρησε στην πρώτη προσθήκη στο ρόστερ της ανακοινώνοντας την απόκτηση του Πρέντις Χαμπ.
Δύο μέρες μετά την ανακοίνωση της απόκτησης του Νεοκλή Αβδάλα, το Περιστέρι προχώρησε και στην πρώτη κίνηση του στην αγορά των ξένων. Ανακοίνωσε την απόκτηση του έμπειρου, Αμερικανού γκαρντ Σι Τζέι Χάρις.
Η παραμονή του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα ήταν το τελευταίο κομμάτι που μπήκε στο παζλ του ρόστερ του Αμαρουσίου της νέας σεζόν, αφού οι «κιτρινόμαυροι» ανακοίνωσαν την παραμονή του και για την περίοδο 2024-25.