ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Τι λένε οι αριθμοί

13-10-2016
ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ AΡΙΘΜΟΙ
Η ΑΕΚ με το Λαύριο DHI συναντήθηκαν για πρώτη φορά σε επίπεδο Basket League την περυσινή σεζόν με την Ένωση να επικρατεί με 70-65 εκτός έδρας (και πάλι για τη 2η αγωνιστική) και 90-82 στο ΟΑΚΑ.
13-10-2016
Ένα σερί 10 συνεχόμενων νικών, όσων και των αναμετρήσεων τους στο Paok Sports Arena, έχει δημιουργήσει ο ΠΑΟΚ που δεν έχει χάσει ποτέ στην έδρα του από τον Κολοσσό H Hotels. Μάλιστα όλες οι νίκες του είναι διαφορές άνω των πέντε πόντων, ενώ έχουν συναντηθεί μόνο στην κανονική περίοδο.
13-10-2016
Πριν από τρία χρόνια σημειώνεται η τελευταία νίκη του Ρεθύμνου Cretan Kings κόντρα στον Άρη. Συγκεκριμένα στις 3/11/2013 οι Κρητικοί είχαν επικρατήσει με 84-77 για την 4η αγωνιστική της Stoiximan.gr BasketLeague με τους «κίτρινους» έκτοτε να μετρούν πέντε διαδοχικές νίκες ανεξαρτήτως έδρας. Ωστόσο το συνολικό σκορ των δύο ομάδων στο «Μ. Μερκούρη» είναι στο 3-3.
09-10-2016
Τις 100 συνεχόμενες εντός έδρας νίκες στην κανονική περίοδο με όλες τις ομάδες πλην του Ολυμπιακού έφτασε ο Παναθηναϊκός Superfoods με το 81-71 επί του Προμηθέα.
09-10-2016

Πέντε αγώνες κόντρα στον Απόλλωνα Carna, πέντε νίκες για την ΑΕΚ από την επιστροφή της στην Basket League και έπειτα.

09-10-2016
Έβδομη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για τον Ολυμπιακό απέναντι στον Κόροιβο ανεξάρτητα από την έδρα που θα αναμετρηθούν οι δύο ομάδες.
09-10-2016
Με ήττα άρχισε την παρουσία της στην Basket League η Κύμη Seajets και μάλιστα είναι η πρώτη φορά τα τελευταία που η ομάδα της Εύβοιας αρχίζει το πρωτάθλημα με ήττα καθώς σε όλες τις Εθνικές κατηγορίες νικούσε πάντα στην πρεμιέρα!
09-10-2016
Ρεκόρ καριέρας για τον Απόλλωνα Τσόχλα αποτελούν οι 19 πόντοι που σημείωσε στη Λευκάδα. Στην έκτη του σεζόν στην Basket League -έφτασε τις 155 συμμετοχές- είχε σκοράρει μία φορά 18 πόντους και άλλες δύο από 17. Μάλιστα τους 18 πόντους τους είχε σημειώσει ως παίκτης του Ρεθύμνου απέναντι στον ΠΑΟΚ ένα χρόνο πριν αλλάξει φανέλα και συγκεκριμένα την 1η/12/2012 στην ήττα του Ρεθύμνου με 91-85 στην Πυλαία.
09-10-2016
Συνεχίζεται το σερί του Άρη απέναντι στα Τρίκαλα BC Aries με τους «κίτρινους» να μετρούν πλέον έξι διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα, με τη μοναδικής τους ήττα να είναι στην πρώτη τους συνάντηση.
Αυτή ήταν η έβδομη ήττα που γνωρίζουν οι Θεσσαλοί σε ισάριθμα παιχνίδια που έχουν δώσει στη Θεσσαλονίκη για το πρωτάθλημα.