Οι κανόνες που έχουν δημιουργηθεί στο βάθος του χρόνου και στη διάρκεια της ιστορίας των πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ επιβεβαιώθηκαν μέσα από τον τρίτο αγώνα της ΑΕΚ με τον ΠΑΟΚ αλλά και συνολικά από τα ζευγάρια της προημιτελικής φάσης. Στο 75% αυξήθηκε το ποσοστό των ομάδων που πέρασαν με «σκούπα» από το 2003 μέχρι σήμερα και στο 91% το ποσοστό των ομάδων που είχαν το πλεονέκτημα της έδρας και προκρίθηκαν.
Δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί μέγας σκόρερ παρότι δεν υστερεί σε αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης πάντως είναι από χθες και μέσα από το παιχνίδι του Παναθηναϊκού με τον Κολοσσό H Hotels στη Ρόδο, ο 5ος σκόρερ στην ιστορία της Basket League ΣΚΡΑΤΣ αφού έφτασε τους 4.478 πόντους και προσπέρασε τον επί χρόνια συνοδοιπόρο του Φραγκίσκο Αλβέρτη που στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος σημείωσε 4.474 πόντους. Ξεχωριστό το χθεσινό παιχνίδι και για τον Γιάννη Γεωργαλλή που συμπλήρωσε 300 συμμετοχές στην κατηγορία, επίτευγμα που το συνδύασε με το ρεκόρ καριέρας των 14 ριμπάουντ που μάζεψε κόντρα στους «πράσινους».
Πέραν του 5ου του «double-double» στη σεζόν, ο Δημήτρης Μαυροειδής με τα εννιά επιθετικά ριμπάουντ του σημείωσε την κορυφαία επίδοση της φετινής Basket League ΣΚΡΑΤΣ κόντρα στον ΠΑΟΚ συμβάλλοντας καθοριστικά στην επιστροφή της ΑΕΚ στα ημιτελικά των πλέι οφ έπειτα από 11 χρόνια. 24ος σκόρερ στην ιστορία της κατηγορίας ο Καλαμπόκης, και 24ος ριμπάουντερ ο Μαυροκεφαλίδης. Ο «μοναχικός» Τέπιτς, η διέξοδος του Χάτσερ και ο Μαργαρίτης που μπήκε στη 10άδα των παικτών με τα περισσότερα ματς Πρωταθλήματος στην ιστορία του ΠΑΟΚ.
Τη Μ.Δευτέρα (25/4, 17:00) θα αρχίσουν οι αγώνες της προημιτελικής σειράς των πλέι οφ μεταξύ του Παναθηναϊκού και του Κολοσσού H Hotels, οι δρόμοι των οποίων διασταυρώνονται για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά σε αυτή τη φάση και τρίτη συνολικά στα πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. 25 νίκες σε σύνολο 27 αγώνων κόντρα στην ομάδα της Ρόδου έχει ο Παναθηναϊκός. Ξεχωριστό το μεθαυριανό παιχνίδι για τον Τζέιμς Γκιστ και τον Άρη Λυκογιάννης που συμπληρώνουν 100 παρουσίες στην κατηγορία, στα παρκέ ο Αμερικανός και στους πάγκους της ο τεχνικός του Κολοσσού H Hotels.
Ρέθυμνο Cretan Kings και Ολυμπιακός θα αναμετρηθούν για δεύτερη φορά αύριο (24/4, 17:00) στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης των πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ με τους πρωταθλητές να αναζητούν μία ακόμη νίκη για να βρεθούν στα ημιτελικά. Αυτός θα είναι ο 17ος αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων με τον Ολυμπιακό να έχει επικρατήσει και στους 16 που προηγήθηκαν. 17 συνεχόμενες νίκες για τα προημιτελικά των πλέι οφ έχει ο Ολυμπιακός ανεξαρτήτως έδρας έχοντας σημειώσει οχτώ διαδοχικές «σκούπες» σε αυτήν τη φάση, δύο εντός έδρας νίκες σε τρεις αγώνες αυτής της φάσης έχει το Ρέθυμνο Cretan Kings.
Ο ΠΑΟΚ έκανε το «break» σημειώνοντας την πρώτη νίκη του επί της ΑΕΚ για τα πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ αφού πριν το παιχνίδι του ΟΑΚΑ η «ένωση» είχε τέσσερις επιτυχίες σε ισάριθμους αγώνες. Στη 14η θέση των παικτών με τα περισσότερα τρίποντα μπορεί να «βρεθεί» ο Κώστας Βασιλειάδης και στην πρώτη 25άδα των ριμπάουντερ ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης.
Έξι νίκες σε επτά παιχνίδια Πρωταθλήματος έχει πλέον ο Άρης απέναντι στην Κηφισιά μετά από εκείνο του περασμένου Σαββάτου. Πως έφυγε από το Ζηρίνειο με τη νίκη στις δύο τελευταίες επισκέψεις του. Στην πρώτη 5άδα των σκόρερ της Κηφισιάς μπορεί να μπει ο Λεωνίδας Κασελάκης, 7ος πασέρ στην ιστορία της Basket League ΣΚΡΑΤΣ μπορεί να γίνει ο Βασίλης Ξανθόπουλος.
Ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ σημειώνοντας τη 18η συνεχόμενη νίκη του για τα προημιτελικά. Η τελευταία ήττα του, ήταν εκείνη του 2ου αγώνα του 2007 με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη (84-80). Αυτό το πρώτο βήμα έγινε ευκολότερο μέσα από την ευστοχία που είχαν οι ερυθρόλευκοι στα τρίποντα αφού έχοντας 15/26 σουτ πίσω από τα 6,75 σημείωσαν ρεκόρ περιόδου (57,69%). Το προηγούμενο ήταν το 54,16% (13/24) του εντός έδρας αγώνα με το Λαύριο. «900άρης» ο Παπανικολάου, «800άρης» ο Λοτζέσκι, 100 ήττες στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ ο Θανάσης Σκουρτόπουλος, 3ος ριμπάουντερ στην ιστορία του Ρεθύμνου Cretan Kings ο Σάφτενααρ.
Οι δρόμοι του Ολυμπιακού και του Ρεθύμνου Cretan Kings διασταυρώνονται στα πλέι οφ έπειτα από τρία χρόνια. Μία σημαντική παράδοση έχουν οικοδομήσει οι ερυθρόλευκοι που μετρούν 15 νίκες σε ισάριθμους αγώνες στο πλαίσιο της Basket League ΣΚΡΑΤΣ απέναντι στον αυριανό (20/4, 17:30) αντίπαλο τους. Οχτώ συνεχόμενες «σκούπες» και 17 διαδοχικές νίκες μετράνε στα προημιτελικά οι Πειραιώτες, μία πρόκριση στις τρεις παρουσίες τους στα πλέι οφ έχουν οι Κρητικοί. Η στατιστική απεικόνιση της παρουσίας των δύο ομάδων στην κανονική περίοδο.