Ένα από τα πιο κρίσιμα παιχνίδια της «μάχης» της εξάδας θα γίνει το Σάββατο (2/4, 17:00) στη Ρόδο όπου ο Κολοσσός H Hotels θα υποδεχτεί την Κηφισιά. Προβάδισμα πήρε η αθηναϊκή ομάδα με τη νίκη του πρώτου γύρου μετρώντας πλέον τρεις έναντι δύο έναντι των Ρόδιων ενώ οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τις νίκες στο Βενετόκλειο. Μπροστά σε προσωπικά επιτεύγματα βρίσκονται Λαρεντζάκης, Στίγκερς και Χογκ.
Ένα από τα κατεξοχήν ιδιαίτερα παιχνίδια της Basket League ΣΚΡΑΤΣ λόγω της αντιπαράθεσης του πατέρα Σούλη με τον γιο Χάρη Μαρκόπουλο στον πάγκο των δύο ομάδων, γίνεται ακόμη πιο ξεχωριστό λόγω της μεγάλης κρισιμότητας του. Δύο νίκες έχει ο ΠΑΟΚ στις τρεις αναμετρήσεις με τον Κόροιβο στην κατηγορία. 100 συμμετοχές συμπληρώνει στο επαγγελματικό Πρωτάθλημα ο Κώστας Κακαρούδης, έτοιμος για τα 1.000 ριμπάουντ ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος.
Ένα από τα σημαντικότερα παιχνίδια της 25ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ θα γίνει το Σάββατο (2/4, 17:00) στο Λαύριο όπου η τοπική ομάδα θα υποδεχτεί τα Τρίκαλα BC Aries. Στον αγώνα που έγινε στις 2 Ιανουαρίου εξαντλείται η ιστορία των αναμετρήσεων των δύο ομάδων στην κατηγορία. Η θεσσαλική ομάδα είχε επικρατήσει με 81-77. Γενικότερα οι δύο ομάδες έχουν παράδοση στα… θρίλερ καθώς τα δύο τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια στην Α2 κρίθηκαν στην παράταση. Μια θέση στην πρώτη 25άδα των παικτών με τις περισσότερες συμμετοχές στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ θα πάρει ο Νίκος Μπάρλος.
Για την ίδια τους την επιβίωση θα αγωνιστούν Αρκαδικός και Καβάλα το Σάββατο (2/4, 17:00). Το ματς του πρώτου γύρου στην Καλαμίτσα ήταν το πρώτο μεταξύ τους στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ όχι όμως και συνολικά στην ιστορία τους αφού είχαν ανοιχτούς λογαριασμούς από την Α2 Εθνική Κατηγορία.
Ο Βασίλης Σπανούλης έγινε ο 6ος παίκτης του Ολυμπιακού φέτος που έφτασε σε «double-double» και ο 4ος συνολικά της φετινής Basket League ΣΚΡΑΤΣ που το έκανε με διψήφιο αριθμό ασίστ. 4ος «κλέφτης» στην ιστορία του Ολυμπιακού είναι πλέον ο Γιώργος Πρίντεζης, 8ος πασέρ στην ιστορία του επαγγελματικού Πρωταθλήματος ο Βασίλης Ξανθόπουλος.
Την αγαπημένη του ρουτίνα των προσωπικών ρεκόρ και επιτευγμάτων συνέχισε ο Δημήτρης Διαμαντίδης και στην Καβάλα. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού έχοντας δύο εύστοχα τρίποντα έγινε ο 2ος παίκτης στην ιστορία των «πράσινων» που έφτασε τα 500 στο Πρωτάθλημα, μετά τον Φραγκίσκο Αλβέρτη. Βήμα-βήμα η διαδρομή από το 1ο ως το 500ό τρίποντο του «3D» με τον Παναθηναϊκό. 2ος σκόρερ στην ιστορία της Καβάλας ο Τσάβνταρ Κοστόβ.
Εκτός του ότι συνθέτουν ένα από τα κλασικότερα ζευγάρια του ελληνικού Πρωταθλήματος, Άρης και Ολυμπιακός θα αναμετρηθούν αύριο (28/3, 19:00) σε ένα από τα πιο σημαντικά μεταξύ τους παιχνίδια των τελευταίων χρόνων αφού μπορεί να κρίνει την ομάδα που θα κατακτήσει την πρωτιά στην κανονική περίοδο. Αυτό θα είναι το 72ο ντέρμπι στην ιστορία της Basket League ΣΚΡΑΤΣ με τον Ολυμπιακό να μετράει 56 νίκες έναντι 15 του Άρη. Τα 34 ματς της Θεσσαλονίκης, τα σερί, τα ρεκόρ και οι πρωταγωνιστές. Μπροστά σε δύο επιτεύγματα στους τομείς της οικονομίας βρίσκεται ο Βασίλης Ξανθόπουλος.
Ένα επίτευγμα που δεν είχε κάνει από τις 20 Ιουνίου 2003, εδώ και σχεδόν 13 χρόνια δηλαδή, σημείωσε χθες στο Ζηρίνειο ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης φτάνοντας σε «double-double» στη νίκη της Κηφισιάς επί του Ρεθύμνου Cretan Kings και για δεύτερη μόλις φορά στην καριέρα του στο ελληνικό Πρωτάθλημα σε διψήφιο αριθμό ριμπάουντ. Το 10ο «double-double» του Χογκ που έγινε ο 2ος ριμπάουντερ στην ιστορία της Κηφισιάς και ο Σάφτενααρ που «σκαρφαλώνει» στις λίστες του Ρεθύμνου Cretan Kings.
Όταν την ημέρα της έναρξης του φετινού Πρωταθλήματος ο ΠΑΟΚ έφερε έπειτα από τρία χρόνια και πάλι στην Ελλάδα τον Ουίλ Χάτσερ, δεν περίμενε ότι θα εμφανιζόταν τόσο καλύτερος από την περίοδο 2012-13. Ο Αμερικανός κάνει εντυπωσιακή σεζόν και δικαίωσε πλήρως τους ανθρώπους του «Δικεφάλου». Μέσα από το χθεσινό παιχνίδι στα Τρίκαλα στο οποίο ήταν και πάλι εκ των κορυφαίων της ομάδας του, έγινε ο 9ος ξένος παίκτης της σε συμμετοχές και 11ος ξένος σκόρερ της.