2/2 έχει κάνει φέτος ο ΠΑΟΚ κόντρα στο Ρέθυμνο Cretan Kings νικώντας το στα προημιτελικά του Κυπέλλου εντός και στο ματς του πρώτου γύρου της Basket League ΣΚΡΑΤΣ εκτός έδρας. Προβάδισμα για την ομάδα της Θεσσαλονίκης σε σύνολο 16 αγώνων στην κατηγορία. Ετοιμος για τους 1.000 πόντους στην κατηγορία ο Ούρος Ντούβνιακ.
Στο παιχνίδι που έγινε στον πρώτο γύρο στη Ρόδο, εξαντλείται η ιστορία των αγώνων των δύο ομάδων. Με τέσσερις ασίστ ο Χριστόφορος Στεφανίδης θα φτάσει τις 500 στην καριέρα του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ, 250 αγώνες κανονικής περιόδου συμπληρώνει στην κατηγορία ο Κολοσσός H Hotels.
Δύο προσωπικά επιτεύγματα προέκυψαν για τον αρχηγό του Παναθηναϊκού από τη γραμμή των βολών στο παιχνίδι της Ρόδου. Για 7η φορά στις 17 αγωνιστικές ο Φελντέιν κέρδισε τον άτυπο τίτλο του MVP των «πράσινων». «Σκαρφαλώνει» στους μπλοκέρ του Κολοσσού H Hotels ο Ντέιβις.
18 συνεχόμενες νίκες μετράει ο Ολυμπιακός ως γηπεδούχος απέναντι στον ΠΑΟΚ. Οι «30άρες» των Πάσπαλι και Μάρσαλ και το τελευταίο ασπρόμαυρο «διπλό». Ετοιμος για τους 1.000 πόντους στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ ο Βαγγέλης Μάντζαρης, 250 παιχνίδια Πρωταθλήματος συμπληρώνει με τον «Δικέφαλο» ο Σούλης Μαρκόπουλος.
Ο Τόνι Γουντς σημείωσε την κορυφαία φετινή επίδοση της Basket League ΣΚΡΑΤΣ με 11 αμυντικά ριμπάουντ ενώ ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του με 13 «σκουπίδια». Το χθεσινό παιχνίδι με την Καβάλα ήταν το 800ό στην ιστορία του Απόλλωνα Carna από καταβολής Α’ Εθνικής. «Σκέπασαν» τα καλάθια Ουίλιαμς και Κοστόβ.
Ο Λιθουανός σημείωσε ρεκόρ καριέρας στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ με 23 πόντους «σπρώχνοντας» το Ρέθυμνο Cretan Kings επί του Αρκαδικού. Στην πρώτη 5άδα των σκόρερ στην ιστορία των Κρητικών στην κατηγορία μπήκε ο Ρόλαντ Σάφτενααρ. Αισιοδοξία προσφέρει στους Αρκάδες η εμφάνιση των Λίτζιον και Τζόουνς.
Εσπασε τα κοντέρ της επίθεσης η Κηφισιά στο παιχνίδι με τα Τρίκαλα BC Aries με τους 115 πόντους που σημείωσε που είναι η κορυφαία επίδοση της Basket League ΣΚΡΑΤΣ από τις 15 Απριλίου 2006 όταν ο Μακεδονικός σημείωσε 117 πόντους αλλά σε παιχνίδι με παράταση κόντρα στον Γ.Σ. Λάρισας.
Πέραν της συνηθισμένης δουλειάς του σε πόντους και ριμπάουντ, ο Οκάρο Ουάιτ σημείωσε ατομικό ρεκόρ με τις πέντε ασίστ στη νίκη του Άρη επί του Λαυρίου. Ρεκόρ ευστοχίας στα τρίποντα για τους «κίτρινους» αλλά και αρνητική επίδοση ριμπάουντ στον αντίποδα.
Για πρώτη φορά από τις 11 Ιανουαρίου 2003 η ΑΕΚ κράτησε ως γηπεδούχος τον αντίπαλο της κάτω από τους 50 πόντους. Παράλληλα η «ένωση» σημείωσε την κορυφαία φετινή επίδοση της στα δίποντα κόντρα στον Κόροιβο που «τρέχει» το χειρότερο σερί της μικρής ιστορίας του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.