Πέντε νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια έχει ο Ολυμπιακός απέναντι στα Τρίκαλα BC Aries και «βλέπει» προς την 105η διαδοχική εντός έδρας επιτυχία του στην κανονική περίοδο της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Ετοιμος για τα 900 δίποντα καριέρας ο Πρίντεζης και για τους 4.600 πόντους καριέρας ο Σπανούλης.
Αριθμοί: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΤΡΙΚΑΛΑ BC ARIES
Χωρίς προβλήματα πέρασε ο Παναθηναϊκός από την Τρίπολη επικρατώντας στο παιχνίδι του πρώτου γύρου με 78-61 του Αρκαδικού. Το αυριανό (18/2, 19:00) θα είναι το δεύτερο μεταξύ των δύο ομάδων. Ετοιμος να «σκαρφαλώσει» μία θέση στη λίστα των αμυντικών ριμπάουντ της ιστορίας της Basket League ΣΚΡΑΤΣ ο Αντώνης Φώτσης.
Επτά νίκες σε 12 αγώνες στην Πάτρα με αντίπαλο την ΑΕΚ στα χρόνια της Basket League ΣΚΡΑΤΣ έχει ο Απόλλων Carna. Η «ένωση» ωστόσο έχει προβάδισμα στη συνολική ιστορία των αγώνων με την ομάδα της Αχαίας από το 1992 με 15 νίκες έναντι 10 του αντιπάλου της.
Μετά το 69-67 του αγώνα στο Λαύριο, το Ρέθυμνο Cretan Kings υποδέχεται τη νεοφώτιστη ομάδα (18/2, 16:00) με στόχο τη… ρεβάνς για την οριακή ήττα του πρώτου γύρου και την τρίτη συνεχόμενη νίκη του. Με την ψυχολογία της εξαιρετικής εμφάνισης κόντρα στον Ολυμπιακό το Λαύριο.
Η έδρα διαδραματίζει πρωτεύοντα ρόλο στην ως τώρα ιστορία των αγώνων του Άρη με τον Κόροιβο, με τους «κίτρινους» να επικρατούν σε εκείνον που έγινε στη Θεσσαλονίκη στην περσινή σεζόν και την ομάδα της Αμαλιάδας να κάνει το 2/2 στο γήπεδο της.
Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου εξαντλείται η ιστορία των αγώνων της Κηφισιάς με την Καβάλα καθώς όταν η μακεδονική ομάδα υποβιβάστηκε από την Basket League ΣΚΡΑΤΣ το 2013, εκείνη της Αθήνας εξασφάλισε την άνοδο της στην κατηγορία ενώ ουδέποτε τέθηκαν αντιμέτωπες στην Α2 ή το κύπελλο Ελλάδας.
Το 10-0 που έχει στη Θεσσαλονίκη δίνει στον ΠΑΟΚ το συνολικό προβάδισμα έναντι του Κολοσσού H Hotels στο πλαίσιο της Basket League ΣΚΡΑΤΣ όμως τα παιχνίδια της Ρόδου είναι μια διαφορετική υπόθεση με τους γηπεδούχους να μετρούν σε αυτά επτά νίκες σε εννιά αγώνες.
Μία εβδομάδα πριν έσπασε το «φράγμα» των 1.000 πόντων στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Σήμερα στο παιχνίδι του Ολυμπιακού στο Λαύριο, ο Βαγγέλης Μάντζαρης σημείωσε ρεκόρ καριέρας με τις 10 ασίστ που μοίρασε. Παράλληλα έγινε 4ος σε τρίποντα και 6ος σε κλεψίματα στην ιστορία των ερυθρόλευκων.
Μοίρασε (εννιά ασίστ), έκλεψε (πέντε κλεψίματα) και γενικότερα ο Νικ Καλάθης «έκοψε και έραψε» στη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Απόλλωνα Carna για να ισοφαρίσει την κορυφαία φετινή πράσινη επίδοση στο ranking. Διπλό προσπέρασμα του Φώτση στον Μπατίστ και ο Αργυρόπουλος που «έπιασε» τον Βετούλα.