10 νίκες στις 12 επισκέψεις του στη Ρόδο μετράει ο Παναθηναϊκός έχοντας κάνει το 9/9 στα παιχνίδια της κανονικής περιόδου στην έδρα του Κολοσσού H Hotels. Ο Φώτσης «πιάνει» τον Μπατίστ στην 4η θέση των παικτών των «πράσινων» με τις περισσότερες συμμετοχές στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.
Η «Ένωση» στο παιχνίδι του πρώτου γύρου έφυγε με τη νίκη από την Αμαλιάδα εκεί όπου είχε ηττηθεί πέρυσι και πλέον μετράει δύο επιτυχίες έναντι μιας του Κοροίβου. Ετοιμος για τους 500 πόντους ο Τζέι Κόβαν Μπράουν και για την 20άδα των μπλοκέρ ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος.
Στο παιχνίδι της 31ης Οκτωβρίου εξαντλείται η ιστορία μεταξύ του Άρη και του Λαυρίου. 49 νίκες σε 51 ματς απέναντι σε νεοφώτιστες ομάδες μετράνε οι «κίτρινοι» ως γηπεδούχοι. Μπροστά στο επίτευγμα των 800 ριμπάουντ καριέρας ο Σίμτσακ και στην πρώτη 50άδα των σκόρερ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ ο Μπάρλος.
Μετά το “θρίλερ” του πρώτου γύρου στα Τρίκαλα όπου η Κηφισιά επικράτησε με 76-73, οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν το Σάββατο (6/2, 17:00) στο Ζηρίνειο. Οι γηπεδούχοι πάντως έχουν κυριαρχήσει στην ως τώρα ιστορία με τους Θεσσαλούς στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ αφού μετρούν πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες.
Πέρασαν 39 μήνες από την τελευταία φορά που ο Απόλλων Carna υποδέχτηκε για τελευταία φορά την Καβάλα σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο οποίο νίκησε με 80-79. Ξεχωριστό θα είναι αυτό το παιχνίδι για τους Πατρινούς αφού θα είναι το 800ό τους από καταβολής Α’Εθνικής, Α1 και Basket League ΣΚΡΑΤΣ.
Για τον Αρκαδικό η νίκη στο παιχνίδι του πρώτου γύρου επί του Ρεθύμνου Cretan Kings είχε ιστορική σημασία καθώς ήταν η πρώτη του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Κοντά στο να σπάσει το «φράγμα» των 500 ασίστ είναι ο Στεφανίδης.
Με την ισοφάριση της κορυφαίας επίδοσης της καριέρας του στα ριμπάουντ συνόδεψε ο Αντώνης Φώτσης το ξεχωριστό για τον ίδιο παιχνίδι με το Ρέθυμνο Cretan Kings αφού σε αυτό συμπλήρωσε 300 συμμετοχές στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Είχε 12 όπως και στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ πριν 13 χρόνια!
Ο Μιχάλης Πελεκάνος ήταν ίσως ο αφανής ήρωας της νίκης του Άρη στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ αλλά με τα τέσσερα κλεψίματα που έκανε, έγινε ο 8ος παίκτης στην ιστορία της Basket League ΣΚΡΑΤΣ που ξεπέρασε τα 400. Το 4/4 των «κίτρινων», η 900ή νίκη της ιστορίας τους, τα αρνητικά ρεκόρ του «Δικεφάλου» και ο Δέδας που «έπιασε» τον Πρέλεβιτς.