Ο ΕΣΑΚΕ εγκαινιάζει τη νέα εκστρατεία κοινωνικής προσφοράς, τα «Καλάθια Αγάπης», στο πλαίσιο της οποίας θα συγκεντρώνονται τρόφιμα για άπορες οικογένειες σε πόλεις που αγωνίζονται ομάδες της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.
Το Σάββατο το Ρέθυμνο Aegean πανηγύρισε τη νίκη επί του Πανελευσινιακού στο «Μελίνα Μερκούρη» με την ατμόσφαιρα για ακόμα μία φορά να είναι εξαιρετική.
Λάμψη αστέρων την εβδομάδα των παθών στο Λαύριο, καθώς τη Μ. Δευτέρα 6 Απριλίου 2015 και ώρα 18:30, το κλειστό γυμναστήριο της πόλης, θα φιλοξενήσει διεθνείς καλαθοσφαιριστές και καταξιωμένους προπονητές, σε μία μεγάλη μπασκετική γιορτή, αφιερωμένη στα παιδιά των προσφύγων.
Σαν σήμερα πριν από 23 χρόνια, 11 Μαρτίου 1992 πραγματοποιήθηκε στο ξενοδοχείο «Σεντ Τζορτζ Λικαμπέτους» η ιδρυτική Γενική Συνέλευση της Ένωσης Σωματείων Αμειβομένων Καλαθοσφαιριστών (ΕΣΑΚ), η οποία το 1997 μετονομάστηκε σε ΕΣΑΚΕ (Ελληνικός Σύνδεσμος Ανωνύμων Καλαθοσφαιρικών Εταιρειών).
Η μεγάλη αύξηση στην προσέλευση των θεατών στα γήπεδα της Basket League ΣΚΡΑΤΣ συνεχίζεται και στον δεύτερο γύρο.
Η Basket League ΣΚΡΑΤΣ… blogάρει στο www.esake.gr. Δεκατέσσερις παίκτες της Basket League ΣΚΡΑΤΣ από τις ισάριθμες ομάδες του Πρωταθλήματος μεταφέρουν τις απόψεις, τις εμπειρίες και τα συναισθήματα τους στο www.esake.gr.
Σε εξαιρετικό κλίμα συναντήθηκαν σήμερα το μεσημέρι ο Υφυπουργός Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων αρμόδιος για θέματα Αθλητισμού κ. Σταύρος Κοντονής και ο πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ κ. Γιώργος Χαλβατζάκης, παρουσία του Γενικού Διευθυντή του ΕΣΑΚΕ κ. Γιώργου Κονδύλη και του Νομικού Συμβούλου κ. Νίκου Κακκαβά.
Από 01 μέχρι 31 Μαρτίου, για κάθε δύο είδη που αγοράζετε από το esakestore παίρνετε δώρο το τρίτο!
Ο πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου του ΕΣΑΚΕ κ. Γιώργος Χαλβατζάκης βρέθηκε σήμερα στο ΟΑΚΑ και παρακολούθησε την αναμέτρηση ΑΕΚ – Πανελευσινιακός για την 18η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.