Ο ΕΣΑΚΕ στην προσπάθεια εξέλιξης της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και διασφάλισης της αξιοπιστίας της διοργάνωσης θα εφαρμόσει στα πλέι οφ, που αρχίζουν αύριο Τετάρτη (13/5), το ίνσταντ ριπλέϊ, το οποίο θα δώσει την δυνατότητα στους διαιτητές να ελέγχουν αμφισβητούμενες φάσεις.
Η Basket League ΣΚΡΑΤΣ… blogάρει στο www.esake.gr και στα πλέι οφ. Το Πρωτάθλημα μπαίνει στην τελική ευθεία και στην πιο κρίσιμη φάση του και οι παίκτες των ομάδων της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, που συνεχίζουν στα πλέι οφ μεταφέρουν τις απόψεις, τις εμπειρίες και τα συναισθήματα τους στο www.esake.gr.
Η προημιτελική φάση των πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ αρχίζει την προσεχή Τετάρτη (13/5) χωρίς το ζευγάρι Ολυμπιακός – Κόροιβος και ολοκληρώνεται εάν χρειαστεί τρίτος αγώνας στην σειρά των «ερυθρόλευκων» με την ομάδα της Αμαλιάδας την Δευτέρα (25/5).
Μετά τα αποτελέσματα των σημερινών συναντήσεων της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Basket League ΣΚΡΑΤΣ αναδείχθηκαν τα ζευγάρια της προημιτελικής φάσης των πλέι οφ.
Ο νικητής του διαγωνισμού που κερδίζει μια διπλή πρόσκληση για το ντέρμπι των «Δικέφαλων» της Basket League ΣΚΡΑΤΣ ΑΕΚ – ΠΑΟΚ είναι ο χρήστης του Facebook Giorgos Vasilas.
Ο Νίκολα Μάρκοβιτς αναδείχθηκε MVP της 24ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, αλλά όπως δήλωσε στο www.esake.gr: «Δεν μπορώ να χαρώ όπως πρέπει αυτό το βραβείο, γιατί η ομάδα μου, ο Πανελευσινιακός θα αγωνίζεται την επόμενη χρονιά στην δεύτερη κατηγορία».
Η 24η αγωνιστική ολοκληρώθηκε σε δύο δόσεις με το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό να ξεχωρίζει. Οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν με 77-66 και κατέκτησαν την πρώτη θέση στη βαθμολογία της κανονικής περιόδου.
Ο ΕΣΑΚΕ σας δίνει την ευκαιρία να παρακολουθήστε από κοντά το ντέρμπι των «Δικέφαλων» της Basket League ΣΚΡΑΤΣ ΑΕΚ - ΠΑΟΚ, που θα γίνει την Τετάρτη 6 Μαΐου στις 17:00 στο ΟΑΚΑ για την 25η αγωνιστική της κανονικής περιόδου.
Το τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων άρχισε με ήττα για την Εθνική ομάδα των ανδρών. Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε από τον Καναδά με 79-86. Επόμενη υποχρέωση της την Τρίτη (30/7, 12:00) απέναντι στην Ισπανία.
Μετά την ανανέωση του συμβολαίου του Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, η ΑΕΚ Betsson προχώρησε στην πρώτη προσθήκη στο ρόστερ της ανακοινώνοντας την απόκτηση του Πρέντις Χαμπ.
Δύο μέρες μετά την ανακοίνωση της απόκτησης του Νεοκλή Αβδάλα, το Περιστέρι προχώρησε και στην πρώτη κίνηση του στην αγορά των ξένων. Ανακοίνωσε την απόκτηση του έμπειρου, Αμερικανού γκαρντ Σι Τζέι Χάρις.
Η παραμονή του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα ήταν το τελευταίο κομμάτι που μπήκε στο παζλ του ρόστερ του Αμαρουσίου της νέας σεζόν, αφού οι «κιτρινόμαυροι» ανακοίνωσαν την παραμονή του και για την περίοδο 2024-25.