ΧΑΝΘ και ΕΣΑΚΕ υπέγραψαν πρωτόκολλο συνεργασίας. Στο Μουσείου της Αδελφότητας θα ιδρυθεί ειδική πτέρυγα που θα αφορά την ιστορία και την πορεία του επαγγελματικού μπάσκετ στην Ελλάδα κι αυτή η συνεργασία εντάσσεται στο πλαίσιο υποστήριξης του ΕΣΑΚΕ προς τη ΧΑΝΘ που πρόσφερε τα μέγιστα στην διάδοση του αθλήματος στη χώρα μας.
Μετά την πρόκριση του Ολυμπιακού με 2-0 νίκες επί του Κοροίβου, ο ΕΣΑΚΕ ανακοινώνει το πλήρες πρόγραμμα της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.
Ο ΕΣΑΚΕ στο πλαίσιο της πάγιας θέσης του να συμβάλλει στην προώθηση του μπάσκετ και στην διαμόρφωση αθλητικής παιδείας της νεολαίας θα υπογράψει την προσεχή Δευτέρα (25/5, 18:30) ιστορικής σημασίας Πρωτόκολλο Συνεργασίας με το Μουσείο της ΧΑΝΘ.
Το τζάμπολ της ημιτελικής σειράς των πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ θα γίνει την προσεχή Τρίτη (26/5) στο ΟΑΚΑ στις 20:00 με τον πρώτο αγώνα της σειράς Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ και την Τετάρτη (27/5) με την αναμέτρηση της σειράς του νικητή του ζευγαριού της προημιτελικής σειράς Ολυμπιακός – Κόροιβος με αντίπαλο τον Άρη.
Το Διοικητικό Συμβούλιο και ο πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ κ. Γιώργος Χαλβατζάκης συγχαίρουν την ΚΑΕ Ολυμπιακός για την αξιόλογη παρουσία και την επάξια εκπροσώπηση του ελληνικού μπάσκετ στο Φάιναλ Φορ της Μαδρίτης.
Ο πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ κ. Γιώργος Χαλβατζάκης βρίσκεται στην Μαδρίτη για να παρακολουθήσει το Φάιναλ Φορ της Ευρωλίγκας και την προσπάθεια του Ολυμπιακού στον τελικό με αντίπαλο την Ρεάλ Μαδρίτης.
Η άνοδος στην διάθεση των εισιτηρίων στις αναμετρήσεις της Basket League ΣΚΡΑΤΣ που παρατηρήθηκε σε όλη την διάρκεια της φετινής σεζόν, επιβεβαιώθηκε με την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου.
Το Διοικητικό Συμβούλιο του ΕΣΑΚΕ εκφράζει τα ειλικρινή συλλυπητήρια του για την απώλεια του Μιχάλη Κάνιστρα, ο οποίος διετέλεσε μέλος, εκπρόσωπος του Απόλλωνα Πάτρας, και ταμίας του Δ.Σ. του Συνδέσμου.
Ορίστηκαν οι ώρες διεξαγωγής της σειράς των αναμετρήσεων Ολυμπιακός – Κόροιβος για την προημιτελική φάση των πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Η σειρά θα αρχίσει την Πέμπτη 21 του μηνός λόγω της συμμετοχής των «ερυθρόλευκων» στο Φάιναλ Φορ της Μαδρίτης (15-17/5).
Το τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων άρχισε με ήττα για την Εθνική ομάδα των ανδρών. Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε από τον Καναδά με 79-86. Επόμενη υποχρέωση της την Τρίτη (30/7, 12:00) απέναντι στην Ισπανία.
Μετά την ανανέωση του συμβολαίου του Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, η ΑΕΚ Betsson προχώρησε στην πρώτη προσθήκη στο ρόστερ της ανακοινώνοντας την απόκτηση του Πρέντις Χαμπ.
Δύο μέρες μετά την ανακοίνωση της απόκτησης του Νεοκλή Αβδάλα, το Περιστέρι προχώρησε και στην πρώτη κίνηση του στην αγορά των ξένων. Ανακοίνωσε την απόκτηση του έμπειρου, Αμερικανού γκαρντ Σι Τζέι Χάρις.
Η παραμονή του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα ήταν το τελευταίο κομμάτι που μπήκε στο παζλ του ρόστερ του Αμαρουσίου της νέας σεζόν, αφού οι «κιτρινόμαυροι» ανακοίνωσαν την παραμονή του και για την περίοδο 2024-25.