Το Διοικητικό Συμβούλιο του ΕΣΑΚΕ και ο πρόεδρος του κ. Ευάγγελος Γαλατσόπουλος συγχαίρουν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο για την ανάδειξη του για δεύτερη σερί σεζόν σε MVP της κανονικής περιόδου του NBA. Η διάκριση του Γιάννη αντανακλά στο σύνολο του ελληνικού μπάσκετ. Ο Αντετοκούνμπο αποτελεί τον καλύτερο «πρεσβευτή» της χώρας μας στο εξωτερικό, καθώς το NBA είναι μια διοργάνωση παγκοσμίου ενδιαφέροντος.
Μετά από έξι μήνες αποχής, η μπάλα θα χτυπήσει ξανά στο παρκέ την επόμενη εβδομάδα και όλοι μας θα έχουμε την ευκαιρία να απολαύσουμε μπασκετική δράση και θέαμα στο νέο θεσμό του ΕΣΑΚΕ, το Super Cup! Τον πρώτο τίτλο της σεζόν 2020-21 θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν οι τέσσερις καλύτερες ομάδες της βαθμολογίας της Basket League της περασμένης σεζόν, οι Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, ΑΕΚ, Περιστέρι και Προμηθέας το διήμερο Τετάρτη 23, Πέμπτη 24 Σεπτεμβρίου στο Κλειστό Γήπεδο Περιστερίου «Ανδρέας Παπανδρέου».
Ο ΕΣΑΚΕ στην συνεχή προσπάθεια του για περαιτέρω ανάπτυξη και αναβάθμιση του ελληνικού επαγγελματικού μπάσκετ και της Basket League καθιερώνει από τη καινούργια σεζόν ένα νέο θεσμό που θα συναρπάσει το φίλαθλο κοινό. Το Super Cup θα πραγματοποιείται πριν την έναρξη του Πρωταθλήματος και θα μετέχουν οι τέσσερις πρώτες ομάδες της βαθμολογίας της προηγούμενης αγωνιστικής περιόδου. Στόχος να αποτελέσει ο νέος θεσμός μια «γιορτή» του ελληνικού επαγγελματικού μπάσκετ με το οποίο θα γίνεται η ιδανική εκκίνηση της σεζόν!