Ένα από τα πιο συγκλονιστικά πρωταθλήματα στην ιστορία του ελληνικού μπάσκετ ολοκληρώθηκε και ο πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου του ΕΣΑΚΕ κ. Γιώργος Χαλβατζάκης ευχαριστεί όλους όσοι συνετέλεσαν στη διεξαγωγή της Basket League ΣΚΡΑΤΣ 2015-16 προσφέροντας μοναδική εναλλαγή συναισθημάτων. Καλεί, επίσης, την Πολιτεία, τους χορηγούς, τους υποψήφιους επενδυτές, τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης, τους απλούς φιλάθλους να αγκαλιάσουν το μπάσκετ. Στην δήλωση του ο πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ αναφέρεται στην ανεκτίμητη κληρονομιά του Δημήτρη Διαμαντίδη και συγχαίρει τον Βασίλη Σπανούλη.