ΝΕA
ΝΕΑ
19-12-2015
ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ AΡΙΘΜΟΙ

Η σημερινή νίκη του Άρη επί του Απόλλωνα Carna ήταν η ευρύτερη που σημείωσε ως γηπεδούχος από την περίοδο 2004-2005 στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Μόλις ο 12ος τριψήφιος σε συμμετοχές με τους «κίτρινους» έγινε ο Σπύρος Μούρτος, ο 66ος στην ιστορία με 1.900 πόντους έγινε ο Νίκος Αργυρόπουλος.

19-12-2015
GAME REPORT
Ο Κολοσσός Ρόδου H Hotels… έδεσε με την άμυνα ζώνης του την Καβάλα και με σερί 24-0 σε διάστημα σχεδόν επτά λεπτών πήρε την εκτός έδρας νίκη με τελικό σκορ 85-72. Νίκη που είναι η πέμπτη για τους «θαλασσί» στις πρώτες δέκα αγωνιστικές της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.
19-12-2015
GAME REPORT
Η ΑΕΚ μετά τις εξελίξεις των τελευταίων ημερών και με υπηρεσιακό προπονητή τον Σωτήρη Μανωλόπουλου ξέσπασε στο ΟΑΚΑ στο Ρέθυμνο Cretan Kings (86-70).
19-12-2015
GAME REPORT
Με εντυπωσιακό τρόπο τα Τρίκαλα Bc Aries πέτυχαν την 4η νίκη τους στο πρωτάθλημα καθώς επικράτησαν του Αρκαδικού με 82-54 για τη 10η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Οι γηπεδούχοι έκαναν τη διαφορά στο 3ο δεκάλεπτο όπου με επιμέρους σκορ 24-11 δημιούργησαν συνθήκες νίκης.
19-12-2015
GAME REPORT
Ο Αρης άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης του Απόλλωνα Carna και επιβλήθηκε με 82-50 στο Nick Galis Hall στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Οι «κίτρινοι» έφτασαν τις οκτώ νίκες και είχαν πρωταγωνιστή τον Οκάρο Ουάιτ.
19-12-2015
GAME REPORT

Τρεις μέρες μετά την πρόκριση του στους «32» του Eurocup, ο «Δικέφαλος» επέστρεψε στις νίκες και στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ νικώντας με άνεση στο Λαύριο την τοπική ομάδα με 78-62. Παρών σε αυτό το παιχνίδι ήταν ο πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ Γιώργος Χαλβατζάκης.

19-12-2015

Η αυριανή αναμέτρηση Κόροιβου και Παναθηναϊκού θα είναι η τρίτη στην ιστορία της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Δύο άνετες νίκες σημείωσαν πέρυσι οι «πράσινοι». Κοντά στους 300 πόντους ο Όμπι Τρότερ από τους γηπεδούχους και στα 300 ριμπάουντ ο Νικ Καλάθης από τους φιλοξενούμενους.

19-12-2015
ΕΥΡΩΛΙΓΚA
Την ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη και τρεις ισπανικές ομάδες, Ρεάλ, Μπαρτσελόνα και Λαμποράλ Κούτσα θα αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός στο Top 16, ενώ ο Παναθηναϊκός θα βρεθεί αντιμέτωπος με τρεις τουρκικές (Φενέρμπαχτσε, Έφες, Νταρουσάφακα) και την Λοκομοτίβ Κουμπάν του Γιώργου Μπαρτζώκα.
19-12-2015
ΕΥΡΩΛΙΓΚA
Με ήττα, την μόλις δεύτερη στον Β’ Όμιλο, από την Αναντολού Έφες στο ΣΕΦ με 81-68, ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας.
18-12-2015
ΝΕA ΟΜAΔΩΝ
Ο Ντράγκαν Σάκοτα μετακινείται από το πόστο του προπονητή στις θέσεις των Τζένεραλ Μάνατζερ και επικεφαλής του αναπτυξιακού προγράμματος της ΑΕΚ μετά από κοινή απόφαση του ίδιου και της διοίκησης.
18-12-2015
Παίκτες που έγραψαν ιστορία στο Ελληνικό και στο Ευρωπαϊκό μπάσκετ, δείχνουν το μεγαλείο τους για έναν ιερό σκοπό. Την Κυριακή 20 Δεκεμβρίου στις 19.00 στο Βυζαντινό γυμναστήριο του Πέρα στον Άλιμο κορυφαίες φιγούρες του Ελληνικού μπάσκετ θα αγωνισθούν με στόχο να ενισχύσουν το φιλανθρωπικό ίδρυμα «Παιδόπολη Άγιος Ανδρέας».
18-12-2015
ΝΕA ΟΜAΔΩΝ

Τον Αμερικανό γκαρντ που στην περσινή σεζόν αγωνίστηκε στον Απόλλωνα Carna επαναφέρει στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ, η Κηφισιά. «Ήρθα σε ένα πολύ δυνατό Πρωτάθλημα» δήλωσε ο Ελ Αμίν που παίρνει τη θέση του Τζερόντ Στίγκερς του οποίου το συμβόλαιο λύθηκε από την ΚΑΕ.