Ο Ολυμπιακός κράτησε την Κηφισιά χωρίς πόντο στην 3η περίοδο του μεταξύ τους αγώνα στο ΣΕΦ σε μία επίδοση που ουδέποτε εμφανίστηκε στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ από την περίοδο 2000-2001 όταν και τα ημίχρονα των αγώνων άρχισαν να χωρίζονται σε δύο δεκάλεπτα. Το ρεκόρ καριέρας των 20 πόντων του Ιωάννη Παπαπέτρου και ο «300άρης» Χογκ.
Την 4η θέση των κορυφαίων πασέρ στην ιστορία του Παναθηναϊκού στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ μοιράζονται πλέον ο Φραγκίσκος Αλβέρτης και ο Νικ Καλάθης. Ο διεθνής γκαρντ μοίρασε έξι ασίστ στον αγώνα με τον Κόροιβο και έφτασε τις 419 όσες είχε και ο εμβληματικός αρχηγός των «πράσινων». «Ταρίφα» έκοψε ο Φελντέιν στον Κόροιβο ενώ ο Διαμαντίδης «έπιασε» τον Τσαρτσαρή στην 4η θέση των κορυφαίων μπλοκέρ του επαγγελματικού Πρωταθλήματος. 6ο «double-double» για τον Χάρις ενώ ο Βασιλόπουλος έγινε ο 20ός παίκτης στην ιστορία της Basket League ΣΚΡΑΤΣ που έφτασε τα 150 κοψίματα.
«Σκληρό» καρύδι αποδεικνύεται η Κηφισιά στις αναμετρήσεις της με τον Ολυμπιακό αφού τον νίκησε μία φορά σε πέντε αγώνες και μόνο μία από τις τέσσερις ήττες της σημειώθηκε με διψήφια διαφορά. 100 συμμετοχές στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ ετοιμάζεται να συμπληρώσει ο Δημήτρης Αγραβάνης ενώ 10 πόντους μακριά από τους 300 είναι ο Ντάστιν Χογκ.
Αριθμοί: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΚΗΦΙΣΙΑ
Σε ένα τόσο «κλειστό» παιχνίδι όπως αυτό που έγινε μεταξύ του Ρεθύμνου Cretan Kings και της ΑΕΚ, η διαφορά των δύο ομάδων στις βολές αποδείχτηκε καθοριστική με τους γηπεδούχους να μην χάνουν ούτε μία (17/17) και τους φιλοξενούμενους να αστοχούν οχτώ φορές στις 20 προσπάθειες τους από τη γραμμή του φάουλ (60%). Ο Μάντεν που τα έκανε όλα στο παρκέ, ο Τσακαλέρης που έγινε ο 2ος τριψήφιος σε συμμετοχές παίκτης του Ρεθύμνου Cretan Kings και ο Μαυροκεφαλίδης που μεγάλωσε τη λίστα με τα ατομικά επιτεύγματα του στη σεζόν.
Τα 16 εύστοχα τρίποντα αφενός διευκόλυναν το έργο του Κολοσσού H Hotels κόντρα στην Καβάλα και αφετέρου δημιούργησαν νέο ρεκόρ περιόδου στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ με προηγούμενο εκείνο που είχε στο αντίστοιχο παιχνίδι του πρώτου γύρου με 15. Ρεκόρ περιόδου όμως σημείωσε και η Καβάλα με τους 35 πόντους της στην 4η περίοδο. Τα 50 παιχνίδι του Λαρεντζάκη με τον Κολοσσό H Hotels και ο Ταπούτος που μπήκε στην πρώτη 30άδα των σκόρερ του επαγγελματικού Πρωταθλήματος.
Ασφαλώς και η νίκη επί του ΠΑΟΚ ήταν η μεγαλύτερη στην ιστορία του Λαυρίου. Είχε ιστορική αξία όμως και για έναν επιπλέον λόγο. Ήταν η πρώτη που σημείωσε νεοφώτιστη ομάδα στην έδρα του «Δικεφάλου» από καταβολής επαγγελματικού Πρωταθλήματος και αφού μέχρι χθες η ομάδα της Θεσσαλονίκης μετρούσε 50 νίκες σε ισάριθμους αγώνες απέναντι σε ομάδες που προέρχονταν από την Α2 Εθνική κατηγορία!
Για τις τελευταίες πιθανότητες του παλεύει ο Αρκαδικός και το κάνει κυρίως χάρη στην έδρα του εκεί όπου σημείωσε τις πέντε από τις έξι συνολικά νίκες του, με τελευταία τη χθεσινή κόντρα στα Τρίκαλα BC Aries. 10 συνεχόμενες εκτός έδρας νίκες συμπλήρωσαν οι Θεσσαλοί. Πως εξηγείται στατιστικά η αδυναμία τους στα παιχνίδια μακριά από τα Τρίκαλα.
Ο Τζαμέλ Χάγκινς συμπλήρωσε 50 εμφανίσεις στο ελληνικό Πρωτάθλημα μέσα από το παιχνίδι του Άρη στην Πάτρα, συμπλήρωσε 100 επιθετικά ριμπάουντ σε αυτό, ήταν ένας εκ των πρωταγωνιστών των «κίτρινων» στη νίκη επί του Απόλλωνα Carna και οι αριθμοί του σε σχέση με την περσινή σεζόν είναι σημαντικά βελτιωμένοι. Ο Ολυμπιακός όπως και το 2007-2008 «εμπόδιο» για τον Άρη προς τις 10 σερί νίκες, ο «500άρης» Μούρτος» και ο Πάλμπάντ που «γκρέμισε» τον Λευκό Πύργο…
Με τη νίκη της 20ής Δεκεμβρίου στην Αμαλιάδα με 75-57, ο Παναθηναϊκός έκανε το 3/3 κόντρα στον Κόροιβο τον οποίο υποδέχεται αύριο (20/3, 17:00) στο ΟΑΚΑ. Ο 4ος πασέρ στην ιστορία του Παναθηναϊκού στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ μπορεί να γίνει μέσα από το παιχνίδι αυτό ο Νικ Καλάθης. 50 εμφανίσεις θα συμπληρώσει στην κατηγορία ο Στέλιος Πουλιανίτης.