Σημειώνοντας πέντε πόντους στον αγώνα με την Κηφισιά, ο αρχηγός του Απόλλωνα Carna έγινε ο 2ος σκόρερ στην ιστορία της ομάδας της Πάτρας στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ αφού ξεπέρασε τον Νίκο Βετούλα ενώ απέχει 55 πόντους από την κορυφή της σχετικής λίστας. Το 9ο «double-double» και τα ατελείωτα επιτεύγματα του Ντάστιν Χογκ.
Άρης και ΑΕΚ θα αναμετρηθούν για 55η φορά στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος και η ως τώρα ιστορία των αγώνων τους στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ εμφανίζει απόλυτη ισορροπία (27-27). Την 400ή νίκη της ιστορίας τους στην κατηγορία από το 1992 αναζητούν οι γηπεδούχοι, έτοιμος για τους 2.500 πόντους καριέρας ο Μαυροκεφαλίδης.
Το «διπλό» του Απόλλωνα Carna στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, έσπασε τη μονοτονία της έδρας της προηγούμενης διετίας στις αναμετρήσεις με την Κηφισιά. Με μονοψήφιες διαφορές κρίθηκαν τα δύο προηγούμενα παιχνίδια της Πάτρας. «Σκαρφαλώνει» στις λίστες των κορυφαίων σκόρερ και ριμπάουντερ της Κηφισιάς ο Ντάστιν Χογκ.
Το παιχνίδι του πρώτου γύρου αποτέλεσε έναν ακόμη «κρίκο» στην «αλυσίδα» των ντέρμπι των δύο ομάδων αφού και οι πέντε μεταξύ τους αγώνες κρίθηκαν με μονοψήφιες διαφορές. Τρεις νίκες για τους Ρόδιους και δύο για τους Θεσσαλούς. Στην 40άδα των παικτών με τις περισσότερες συμμετοχές μπαίνει ο Γεωργαλλής.
Στο παιχνίδι της 28ης Νοεμβρίου εξαντλείται η ιστορία των αγώνων του Αρκαδικού με τον ΠΑΟΚ. Σε εκείνο ο «Δικέφαλος» έκανε τα δύσκολα του πρώτου ημιχρόνου, εύκολα στην τρίτη περίοδο για να νικήσει με 74-54 στην Πυλαία. Έτοιμος για την 150ή εμφάνιση του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ με τον ΠΑΟΚ ο Δέδας.
Μετά το περσινό 2/2 του Ρεθύμνου Cretan Kings, ο Κόροιβος στο παιχνίδι του πρώτου γύρου σημείωσε την πρώτη του νίκη επί της κρητικής ομάδας με το 83-79 στην Αμαλιάδα. Στην πρώτη 10άδα των κορυφαίων πασέρ του Ρεθύμνου Cretan Kings ετοιμάζεται να μπει ο Χάροου και για τις 100 ασίστ στην κατηγορία ο Τσάπιν του Κόροιβου.
Αριθμοί: ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS - ΚΟΡΟΙΒΟΣ
Ο Κώστας Φλεβαράκης κοουτσάρισε για 218η φορά στην κατηγορία φτάνοντας στη 19η θέση της σχετικής λίστας τον Βλάντο Τζούροβιτς. Το 5ο «double-double» του Σόκο και τα 100 εύστοχα τρίποντα του Γιαννόπουλου.
Το «φράγμα» των 4.600 πόντων στην καριέρα του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ έσπασε μέσα από το παιχνίδι του Ολυμπιακού με τον Κόροιβο, ο Βασίλης Σπανούλης. Ο αρχηγός των ερυθρόλευκων είχε 16, έφτασε τους 4.611 πόντους και χρειάζεται πλέον λιγότερους από 200 (198) για να γίνει ο 3ος σκόρερ στην ιστορία του επαγγελματικού Πρωταθλήματος προσπερνώντας τον Παναγιώτη Λιαδέλη (4.808).
«Αγγίζοντας» το 80% στα δίποντα και σημειώνοντας την κορυφαία επίδοση της φετινής Basket League ΣΚΡΑΤΣ, το Λαύριο δεν θα μπορούσε να χάσει το παιχνίδι με τον Κολοσσό H Hotels. Τρεις θέσεις στη λίστα των κορυφαίων σκόρερ της κατηγορίας «σκαρφάλωσε» ο Νίκος Μπάρλος.