Σε ένα από τα πιο καθοριστικά παιχνίδια της «μάχης» της «ουράς» το Λαύριο υποδέχεται τον Αρκαδικό στη δεύτερη μεταξύ τους αναμέτρηση στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Πρόκειται όμως για ομάδες που γνωρίζονται καλά και από την Α2 Εθνική Κατηγορία εκεί όπου το Λαύριο μέτρησε οχτώ νίκες σε 10 αγώνες στην προηγούμενη πενταετία.
Σημειώνοντας 115 πόντους κόντρα στην Καβάλα, ο Ολυμπιακός σημείωσε την καλύτερη επιθετική επίδοση του από την 1η Δεκεμβρίου 2001 όταν είχε πετύχει 120 σε εντός έδρας παιχνίδι με τον ΚΑΟΔ. 900 ερυθρόλευκες ασίστ για τον Σπανούλη και «double-double» έπειτα από δύο χρόνια για τον Πρίντεζη.
Στη δεύτερη θέση των παικτών με τις περισσότερες συμμετοχές στην ιστορία της Basket League ΣΚΡΑΤΣ βρίσκεται από σήμερα ο Διαμαντίδης ξεπερνώντας τον Μπουντούρη αλλά δεν «απειλεί» τον Χατζή. 5ος πασέρ στην ιστορία του Παναθηναϊκού ο Καλάθης, ρεκόρ καριέρας για Γιάνκοβιτς και Παπαγιάννη.
Επτά συνεχόμενες νίκες συμπλήρωσε ο Άρης μέσα από το ντέρμπι με την ΑΕΚ, ξεπερνώντας την επίδοση της σεζόν 2008-2009 και πλέον «απειλεί» εκείνη που είχε την περίοδο 2007-2008. Ρεκόρ περιόδου από τον Πελεκάνο και αρνητική επίδοση στις ασίστ από την «ένωση».
11 νίκες σε ισάριθμους αγώνες του με την Καβάλα μετράει ο Ολυμπιακός που έκανε το 5/5 ως γηπεδούχος με διαφορά 27,6 πόντων κατά μέσο όρο. Κοντά στις 900 ασίστ με τους ερυθρόλευκους ο Σπανούλης και στους 500 πόντους με την Καβάλα ο Κοστόβ.
Στο τελευταίο πεντάλεπτο κατάφερε ο Παναθηναϊκός να ξεφύγει του Λαυρίου στο μεταξύ τους παιχνίδι του πρώτου γύρου για να νικήσει με 79-72. Ήταν ένας ξεχωριστός αγώνας καθώς ήταν ο 500ός του Δημήτρη Διαμαντίδη στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ όπως ξεχωριστός θα είναι και ο αυριανός αφού θα τον καταστήσει 2ο σε συμμετοχές στην ιστορία της κατηγορίας.
Με τη νίκη επί του Κόροιβου συνδύασε ο Θανάσης Σκουρτόπουλος τη συμπλήρωση 50 αγώνων Πρωταθλήματος στον πάγκο του Ρεθύμνου Cretan Kings. Ο… τερματοφύλακας Βασιλόπουλος, τα 15 ριμπάουντ και τα 200 εύστοχα τρίποντα.
Ο 5ος παίκτης στην ιστορία του ΠΑΟΚ στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ που έφτασε τις 150 συμμετοχές με την ομάδα σε αυτήν, έγινε ο Γιώργος Δέδας χθες στο παιχνίδι με τον Αρκαδικό. Κορυφαίος και μοιραίος για τον Αρκαδικό ο Κάμερον Τζόουνς.
Έχοντας έξι παίκτες με διψήφιο βαθμό ranking –έναντι μόλις δύο του αντιπάλου του- ο Κολοσσός H Hotels είχε την απαραίτητη πολυφωνία για να φτάσει στην επικράτηση επί των Τρικάλων BC Aries. Στην 40άδα των συμμετοχών ο Γεωργαλλής, 6ο «double-double» και ρεκόρ πόντων από τον Σόκο.