Ένα από τα δύο παιχνίδια με τα οποία θα ανοίξει το Σάββατο (14/1, 16:00, ΕΡΤ3) η αυλαία της 12ης αγωνιστικής και του δεύτερου γύρου της κανονικής περιόδου της Basket League θα γίνει στην Πάτρα. Προμηθέας και Λαύριο Megabolt βάζουν εσχάτως μία αντίδραση μετά από τα αρνητικά αποτελέσματα που είχαν και θέλουν τη νίκη για τους δικούς τους λόγους.
Σε μία βραδιά γεμάτη ρεκόρ το ματς του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ μπήκε στα βιβλία της ιστορίας της Basket League με τις τρίποντες επιδόσεις συνολικά των «ερυθρόλευκων» που είχαν 21 αλλά και με πρωταγωνιστή τον Αϊζάια Κάνααν που είχε οχτώ από αυτά. Αμφότερες είναι οι μεγαλύτερες επιδόσεις στην ιστορία του Ολυμπιακού.
Ο Κολοσσός H Hotels διατήρησε το εντός έδρας αήττητο του με την επικράτηση επί του Λαυρίου Megabolt και μέσα από μία σπουδαία εμφάνιση του Δημήτρη Κατσίβελη που, βάσει των αριθμών, ήταν η καλύτερη από τις 254 που «έγραψε» στην Basket League. Ο διεθνής γκαρντ σημείωσε τις κορυφαίες επιδόσεις του σε πόντους και ranking.
Είχε ίσως τη μικρότερη συμμετοχή στην εύκολη νίκη του ΠΑΟΚ mateco επί του Απόλλωνα Carna μένοντας για 12:22 στο παρκέ όμως το παιχνίδι αυτό είχε ξεχωριστή σημασία για τον Βαγγέλη Μαργαρίτη και ιστορική χροιά για την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Ο αρχηγός του Δικεφάλου έφτασε τα 250 παιχνίδια Πρωταθλήματος με τα ασπρόμαυρα και «έπιασε» τον Γιώργο Μπαλογιάννη στην ιστορική κορυφή της ομάδας στα χρόνια της Basket League.