Τη νίκη για διαφορετικούς λόγους θα ψάξουν Ιωνικός και Άρης αύριο (11/12, 17:00, ERT Sports) στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Basket League. Η ομάδα της Νίκαιας τη χρειάζεται για να κάνει ένα βήμα μακριά από την επικίνδυνη ζώνη, μία μέρα μετά από το σημερινό (10/12, 16:00) παιχνίδι του Λαυρίου Megabolt με την Καρδίτσα Βιολογικό Χωριό). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης από την πλευρά της, πέραν του ότι θέλει να επιβεβαιώσει την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται, θέλει να κάνει και ένα ακόμη βήμα προς την εξάδα του φετινού Πρωταθλήματος.