Με το ντέρμπι «αιωνίων» Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός, το δεύτερο της φετινής περιόδου μετά τον τελικό του Super Cup, θα πέσει αύριο (5/12, 19:15, ΕΡΤ3) η αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Basket League. Οι «ερυθρόλευκοι» παραμένουν αήττητοι έπειτα από επτά «στροφές» Πρωταθλήματος και έτσι έχουν φτάσει το συνολικό σερί τους στο 32-0 αφού συμπληρώσει πια έναν χρόνο αήττητοι στην Basket League. Η τελευταία ήττα τους ήταν εκείνη που γνώρισαν στο ΣΕΦ από τον Παναθηναϊκό στις 22 Νοεμβρίου 2021. Οι «πράσινοι» από την άλλη πλευρά μετρούν πέντε συνεχόμενες νίκες έπειτα από την ήττα της πρεμιέρας από τον Άρη.
Μέσα από την 8η αγωνιστική της Basket League θα αρχίσει να γράφεται από αύριο (4/12, 19:15, ΕΡΤ3) η ιστορία των αγώνων της Καρδίτσας Βιολογικό Χωριό με τον ΠΑΟΚ mateco. Οι Θεσσαλοί με ρεκόρ 1-5 βρίσκονται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, έχοντας μείνει χωρίς επιτυχία στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια τους. Ο Δικέφαλος προέρχεται από την ήττα στο εκτός έδρας παιχνίδι του με τον Παναθηναϊκό.
Από το Nick Galis Hall θα αρχίσει η αυριανή (4/12) δράση της 8ης αγωνιστικής της Basket League όπου ο Άρης θα υποδεχτεί το Λαύριο Megabolt (15:45, ΕΡΤ3). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μετρώντας τρεις νίκες στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια της, ανέβηκε στο 4-3 και μπήκε στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας. Εκείνη της λαυρεωτικής παραμένει χωρίς νίκη μετά από επτά «στροφές» Πρωταθλήματος και βρίσκεται υπό πίεση.