Στο Λαύριο θα διεξαχθεί το τελευταίο από τα τρία παιχνίδια του Σαββάτου (22/10, 19:15, ΕΡΤ3) για την 3η αγωνιστική της Basket League στο πλαίσιο της οποίας το Λαύριο Megabolt θα υποδεχτεί τον ΠΑΟΚ Mateco. Οι γηπεδούχοι άρχισαν την προσπάθεια τους στο Πρωτάθλημα με δύο ήττες και οι φιλοξενούμενοι με μία νίκη και μία ήττα.
Οι αριθμοί αποτελούν, ίσως, τον πιο αντικειμενικό τρόπο αποτύπωσης της εικόνας ενός αγώνα μπάσκετ. Είτε τους πιστεύει πάντως κανείς, είτε όχι, είναι αλήθεια ότι χθες η Καρδίτσα Βιολογικό Χωριό τους πήγε κόντρα για να καταφέρει να επικρατήσει του Κολοσσού H Hotels στην πρώτη νίκη της ιστορίας της στην Basket League. Τα κατάφερε παρότι υποχρεώθηκε σε μία σειρά αρνητικών επιδόσεων.