Αν και τα στατιστικά επιτεύγματα έχουν εξελιχθεί σε ρουτίνα γι’ αυτόν, αυτό στο οποίο έφτασε χθες ο Βασίλης Ξανθόπουλος στο ματς της ΑΕΚ στο Λαύριο, έχει ιστορική χροιά. Ο γκαρντ της «Ένωσης» με την 463η εμφάνιση του στο Πρωτάθλημα μπήκε στην πρώτη 10άδα της λίστας, από καταβολής Α’ Εθνικής (από το 1963-64), προσπερνώντας τον Κώστα Τσαρτσαρή. Παράλληλα με αυτήν την «προσπέραση», έγινε ο 8ος της αντίστοιχης λίστας του επαγγελματικού Πρωταθλήματος.
Ο Βασίλης Τολιόπουλος οδήγησε επιθετικά τον Άρη στη νίκη επί του Απόλλωνα και το έκανε με την κορυφαία επίδοση πόντων της καριέρας του στην Basket League. Παράλληλα σημείωσε την κορυφαία «κίτρινη» επίδοση πόντων σε αυτά τα ματς από την περίοδο 1997-98.
Αφήνοντας πίσω του την τετράδα των ντέρμπι με την οποία άρχισε την προσπάθεια του στην Basket League και μέσα από την οποία είχε απολογισμό δύο νικών και ισάριθμων ηττών, ο Άρης περιμένει αύριο (5/11, 16:00, ΕΡΤ3) στο Nick Galis Hall τον Απόλλωνα στο ματς με το οποίο θα ανοίξει η αυλαία της 5ης αγωνιστικής, χωρίς τον πρώτο πασέρ του Πρωταθλήματος, Τζος Χάγκινς, που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού. Η ομάδα της Πάτρας μπήκε επίσης με ένα δύσκολο πρόγραμμα στη νέα σεζόν και μετράει μία νίκη και τρεις ήττες.
Μία θέση στη λίστα των προπονητών με τις περισσότερες νίκες από καταβολής Α’ Εθνικής (από το 1963-64) «σκαρφάλωσε» ο Γιώργος Μπαρτζώκας μέσα από τον αγώνα του Ολυμπιακού με το Λαύριο Megabolt για την 4η αγωνιστική της Basket League. Ο τεχνικός των «ερυθρόλευκων» έφτασε τις 184 νίκες στους πάγκους της κατηγορίας και έγινε ο 13ος της σχετικής λίστας αφού ξεπέρασε τον Παναγιώτη Γιαννάκη. Το έκανε πάντως έχοντας επτά περισσότερα παιχνίδια από τον «Δράκο», 282 έναντι 275.