Ένα από τα πιο ξεχωριστά, σε επίπεδο αριθμών, παιχνίδια του Περιστερίου bwin με τον Άρη ήταν το χθεσινό. Οι δύο ομάδες έκαναν το πιο παραγωγικό επιθετικά παιχνίδι τους στην Basket League, σε ένα απόγευμα από το οποίο αναμφίβολα ξεχώρισαν οι επιδόσεις πόντων και τριπόντων του Βασίλη Τολιόπουλου.
Ένα από τα σημαντικότερα παιχνίδια της 6ης αγωνιστικής της Basket League θα γίνει αύριο (20/11, 17:00, ΕΡΤ Sports) στην Πάτρα όπου ο Απόλλων θα αντιμετωπίσει το Λαύριο Megabolt. Η κρισιμότητα του αγώνα φανερώνεται από το γεγονός ότι η αχαϊκή ομάδα έχει μία νίκη σε πέντε ματς ενώ εκείνη της λαυρεωτικής είναι η μοναδική χωρίς νίκη.
Μοιρασμένη στα δύο είναι η 6η αγωνιστική της Basket League και το αυριανό μέρος της θα αρχίσει στο PAOK Sports Arena (20/11, 15:45) με τον αγώνα του ΠΑΟΚ mateco και του Προμηθέα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πριν τη διακοπή του Πρωταθλήματος υποχρεώθηκε σε ήττα από τον Κολοσσό H Hotels ενώ εκείνη της Πάτρας επιστρέφει στη δράση έπειτα από σχεδόν ένα μήνα αφού το τελευταίο παιχνίδι της ήταν εκείνο στη Ρόδο στις 22 Οκτωβρίου.
Στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας θα πέσει η αυλαία της αγωνιστικής δράσης της πρώτης μέρας της 6ης αγωνιστικής στην Basket League. Ο Ολυμπιακός θα υποδεχτεί το Σάββατο (19/11, 19:15, ΕΡΤ3) τον Κολοσσό H Hotels ερχόμενος από το 5-0 με το οποίο μπήκε στο φετινό Πρωτάθλημα που τον τοποθετεί στην κορυφή της βαθμολογίας. Με το 2-0 που έκανε στη Ρόδο από την άλλη πλευρά ο Κολοσσός H Hotels, στα παιχνίδια του με τον Προμηθέα και τον ΠΑΟΚ mateco, έχει βρεθεί στο 2-3.
Με οχτώ κορυφαίες επιδόσεις για τη φετινή Basket League συνδύασε το Περιστέρι bwin τη νίκη του επί της Καρδίτσας Βιολογικό Χωριό.
Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού στη νίκη επί του Ιωνικού, πραγματοποιώντας την πιο παραγωγική εμφάνιση του στη φετινή Basket League αφού είχε 32 ranking έναντι του 23 της πρεμιέρας με τον Απόλλωνα. Μέσα από αυτήν την εμφάνιση, ο MVP του περσινού Πρωταθλήματος μπήκε στην 20άδα των λιστών τόσο των εύστοχων τριπόντων όσο και των αμυντικών ριμπάουντ του Ολυμπιακού στην Basket League.