Ο Γιώργος Παπαγιάννης πέραν του ότι ήταν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού στη νίκη επί του Κολοσσού H Hotels παρουσιάζοντας «γεμάτη» στατιστική, έφτασε σε ένα ξεχωριστό επίτευγμα καθώς έγινε ο 2ος μπλοκέρ στην ιστορία των «πράσινων» στην Basket League. Παράλληλα «σκαρφάλωσε» μία θέση και στη λίστα των κορυφαίων μπλοκέρ του επαγγελματικού Πρωταθλήματος ξεπερνώντας και στις δύο λίστες τον Αντώνη Φώτση.
Αν και μπήκε στη φετινή Basket League με την ήττα στο Περιστέρι, ο ΠΑΟΚ mateco μετράει τρεις διαδοχικές νίκες (Άρης εντός, Λαύριο Megabolt εκτός και Ιωνικός εντός έδρας) για να ισοφαρίσει το καλύτερο ρεκόρ τεσσάρων αγωνιστικών στις τελευταίες εννιά σεζόν του. Το 3-1 μάλιστα συνιστά την καλύτερη εκκίνηση του στις τελευταίες έξι περιόδους.
Ο Μίρο Μπίλαν ήταν ένας από τους πρωταγωνιστές της νίκης του Περιστερίου bwin στην Πάτρα επί του Απόλλωνα. Έκανε πολύ καλή δουλειά στις δύο ρακέτες και έφτασε για πρώτη φορά σε double-double με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ. Με βάση τους αριθμούς αυτό ήταν το καλύτερο από τα τέσσερα παιχνίδια του στην Basket League έχοντας 26 ranking μετά τους 22 βαθμούς που είχε στην πρεμιέρα με τον ΠΑΟΚ mateco.
Η επίδοση των επτά κοψιμάτων Νοά Χόρκλερ ξεχώρισε, σε στατιστικό επίπεδο, από το ντέρμπι των «κιτρινόμαυρων» της Basket League και τη νίκη του Άρη επί της ΑΕΚ. Ο Αμερικανός φόργουορντ έφτασε σε μία σειρά από ρεκόρ μέσα από αυτήν την επίδοση, με σημαντικότερο ότι πρόκειται για την κορυφαία στην ιστορία Άρη σε επίπεδο επαγγελματικού Πρωταθλήματος.
Προερχόμενοι από νίκες Παναθηναϊκός και Κολοσσός H Hotels θα τεθούν αντιμέτωποι αύριο (30/12, 15:45, ΕΡΤ3) για την 4η αγωνιστική της Basket League. Οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί στην πρώτη μέρα του Οκτωβρίου και στην πρώτη υποχρέωση τους στη σεζόν, στον ημιτελικό του Super Cup με τον Παναθηναϊκό να φτάνει σε μία δύσκολη επικράτηση με 72-67 έχοντας ως πρώτους σκόρερ τον Ντέρικ Ουίλιαμς και τον Αρτούρας Γκουντάιτις με 14 πόντους για τον Κολοσσό H Hotels ο Όσμπορν είχε 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.