Το Διοικητικό Συμβούλιο του ΕΣΑΚΕ και ο πρόεδρος κ. Γιώργος Χαλβατζάκης εκφράζουν την βαθιά θλίψη για την απώλεια της Ελένης Παυλάκου, η οποία για δεκαετίες αποτέλεσε την «ψυχή» του ιστορικού συλλόγου του Πανιωνίου.
Μια ημέρα απομένει για την λήξη της ψηφοφορίας για την ανάδειξη των καλύτερων της Basket League ΣΚΡΑΤΣ για την σεζόν 2014-15 με την συμμετοχή των φιλάθλων, του «έκτου παίκτη» του Πρωταθλήματος.
Ο ΕΣΑΚΕ συμμετείχε με την ονοματοδοσία τεσσάρων γηπέδων στο απόλυτα επιτυχημένο τουρνουά «3 on 3 Streetball – Τάπα στη βία και στον ρατσισμό», που διοργάνωσαν προχθές Σάββατο (27/6) και Κυριακή (28/6) στον Πειραιά ο Πανελλήνιος Συνδεσμός Αμοιβομένων Καλαθοσφαιριστών και η Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης.
Ο ΕΣΑΚΕ συμμετέχει με την ονοματοδοσία τεσσάρων γηπέδων στο τουρνούα «3 on 3 Streetball - Τάπα στη βία και στον ρατσισμό», που διοργανώνουν στον Πειραιά ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος Αμοιβομένων Καλαθοσφαιριστών και η Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης.
Η αντίστροφη μέτρηση για την λήξη της ψηφοφορίας για την ανάδειξη των καλύτερων της Basket League ΣΚΡΑΤΣ για την σεζόν 2014-15 με την συμμετοχή των φιλάθλων, του «έκτου παίκτη» του Πρωταθλήματος, έχει αρχίσει.
Συνεχίζεται η ψηφοφορία για την ανάδειξη των καλύτερων της Basket League ΣΚΡΑΤΣ για την σεζόν 2014-15 με την συμμετοχή των φιλάθλων, του «έκτου παίκτη» του Πρωταθλήματος.
Η Basket League ΣΚΡΑΤΣ… blogάρει στο www.esake.gr και στου τελικούς των πλέι οφ. Το Πρωτάθλημα έχει μπει στην τελική ευθεία και στην πιο κρίσιμη φάση του και οι παίκτες των ομάδων της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, που συνεχίζουν στην τελική φάση των πλέι οφ μεταφέρουν τις απόψεις, τις εμπειρίες και τα συναισθήματα τους στο www.esake.gr.
Με αυτή τη δήλωση του προέδρου του ΕΣΑΚΕ κ.Γιώργου Χαλβατζάκη εκφράζεται όχι μόνο η θέση της διοργανώτριας αρχής αλλά και των εκπροσώπων του ΠΑΟΚ και του Αρη που αρχίζουν αύριο (7/6, 18:00) τους αγώνες τους για την 3η και 4η θέση.
Σε καλό και εποικοδομητικό κλίμα πραγματοποιήθηκε η σύσκεψη που συγκάλεσε στο γραφείο του ο Υφυπουργός Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων Σταύρος Κοντονής μεταξύ των διοικήσεων των Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού, παρουσία του προέδρου του ΕΣΑΚΕ, Γιώργου Χαλβατζάκη και του Αθλητικού Εισαγγελέα Κωνσταντίνου Σιμιτζόγλου.
Το τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων άρχισε με ήττα για την Εθνική ομάδα των ανδρών. Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε από τον Καναδά με 79-86. Επόμενη υποχρέωση της την Τρίτη (30/7, 12:00) απέναντι στην Ισπανία.
Μετά την ανανέωση του συμβολαίου του Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, η ΑΕΚ Betsson προχώρησε στην πρώτη προσθήκη στο ρόστερ της ανακοινώνοντας την απόκτηση του Πρέντις Χαμπ.
Δύο μέρες μετά την ανακοίνωση της απόκτησης του Νεοκλή Αβδάλα, το Περιστέρι προχώρησε και στην πρώτη κίνηση του στην αγορά των ξένων. Ανακοίνωσε την απόκτηση του έμπειρου, Αμερικανού γκαρντ Σι Τζέι Χάρις.
Η παραμονή του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα ήταν το τελευταίο κομμάτι που μπήκε στο παζλ του ρόστερ του Αμαρουσίου της νέας σεζόν, αφού οι «κιτρινόμαυροι» ανακοίνωσαν την παραμονή του και για την περίοδο 2024-25.