Πραγματοποιήθηκε σήμερα το πρωί στα γραφεία του ΕΣΑΚΕ συνάντηση μεταξύ αντιπροσωπείας του ΠΣΑΚ με επικεφαλής τον πρόεδρο κ. Γιάννη Καλαμπόκη και του προέδρου του ΕΣΑΚΕ κ. Γιώργου Χαλβατζάκη.
Πραγματοποιήθηκε σήμερα σε αίθουσα του Μεγάρου Μουσικής Θεσσαλονίκης επιμορφωτικό σεμινάριο των προερχόμενων από την Βόρεια Ελλάδα διαιτητών της Basket League ΣΚΡΑΤΣ από την ΚΕΔ/ΕΟΚ. Το σεμινάριο έγινε υπό την αιγίδα του ΕΣΑΚΕ και το «παρών» έδωσε ο πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου του ΕΣΑΚΕ κ. Γιώργος Χαλβατζάκης.
Η αναμέτρηση Ολυμπιακός – Τρίκαλα Bc Aries της 19ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 18/2 με ώρα έναρξης τις 17:00, αντί για τις 17:30 που είχε οριστεί αρχικά.
Παρουσία του προέδρου του ΕΣΑΚΕ κ. Γιώργου Χαλβατζάκη πραγματοποιήθηκε σήμερα στο ΟΑΚΑ επιμορφωτικό σεμινάριο των διαιτητών της Basket League ΣΚΡΑΤΣ από την ΚΕΔ/ΕΟΚ. Το σεμινάριο έγινε υπό την αιγίδα του ΕΣΑΚΕ.
Η ΚΑΕ Άρης έκοψε την πρωτοχρονιάτικη πίτα της σε εκδήλωση που έγινε απόψε στο Μουσείο Μπάσκετ του Συλλόγου στο Αλεξάνδρειο παρουσία του προέδρου του Διοικητικού Συμβουλίου του ΕΣΑΚΕ κ. Γιώργου Χαλβατζάκη.
Ο πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ κ. Γιώργος Χαλβατζάκης ταξίδεψε στην Ρόδο και παρακολούθησε την αναμέτρηση Κολοσσός H Hotels – Παναθηναϊκός για την 17η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Αύριο Δευτέρα (8/2) ο πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ θα δώσει το «παρών» στην συνάντηση που θα γίνει στο Μόναχο.
Το τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων άρχισε με ήττα για την Εθνική ομάδα των ανδρών. Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε από τον Καναδά με 79-86. Επόμενη υποχρέωση της την Τρίτη (30/7, 12:00) απέναντι στην Ισπανία.
Μετά την ανανέωση του συμβολαίου του Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, η ΑΕΚ Betsson προχώρησε στην πρώτη προσθήκη στο ρόστερ της ανακοινώνοντας την απόκτηση του Πρέντις Χαμπ.
Δύο μέρες μετά την ανακοίνωση της απόκτησης του Νεοκλή Αβδάλα, το Περιστέρι προχώρησε και στην πρώτη κίνηση του στην αγορά των ξένων. Ανακοίνωσε την απόκτηση του έμπειρου, Αμερικανού γκαρντ Σι Τζέι Χάρις.
Η παραμονή του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα ήταν το τελευταίο κομμάτι που μπήκε στο παζλ του ρόστερ του Αμαρουσίου της νέας σεζόν, αφού οι «κιτρινόμαυροι» ανακοίνωσαν την παραμονή του και για την περίοδο 2024-25.