Πραγματοποιήθηκε σήμερα στα γραφεία του ΕΣΑΚΕ συνάντηση του προέδρου του Διοικητικού Συμβουλίου του ΕΣΑΚΕ κ. Γιώργου Χαλβατζάκη με το νέο προεδρείο του ΠΣΑΚ (πρόεδρος κ. Γιάννης Καλαμπόκης, β’ αντιπρόεδρος κ. Βαγγέλης Μάντζαρης και γενικός γραμματέας κ. Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς).
Παρατείνεται η διαδικασία υποβολής προτάσεων για τον σχεδιασμό της Επίσημης Μασκότ και του Επίσημου Τροπαίου που θα απονέμεται στον Πρωταθλητή της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, στα πλαίσια του ανοικτού διαγωνισμού «EΣΑΚΕ Double Design».
Ο κ. Γιώργος Χαλβατζάκης, πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου ΕΣΑΚΕ και αντιπρόεδρος της ULEB και ο κ. Νίκος Κακκαβάς, νομικός σύμβουλος του ΕΣΑΚΕ, συμμετέχουν στις συσκέψεις που γίνονται στο Μόναχο μεταξύ των ηγεσιών της FIBA και της ULEB και εκπροσώπων των Ευρωπαϊκών Λιγκών με αντικείμενο το μέλλον των ευρωπαϊκών διοργανώσεων.
Μικροί και μεγάλοι φίλοι του μπάσκετ από όλη την Ελλάδα ευχήθηκαν στους αγαπημένους τους αθλητές της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, μέσω της ενέργειας #esakexmascard, η οποία ολοκληρώθηκε την ημέρα των Χριστουγέννων.
Ακολουθήστε τον ΕΣΑΚΕ στο Instagram (https://www.instagram.com/esake.gr) για να βλέπετε στον υπολογιστή, στο tablet και στο κινητό σας τις καλύτερες στιγμές της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.
Ο ΕΣΑΚΕ παρουσιάζει τις δέκα καλύτερες κάρτες του διαγωνισμού: «Στείλε μια Χριστουγεννιάτικη κάρτα στον αγαπημένο σου παίκτη της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και γνώρισε τον από κοντά».
Το Διοικητικό Συμβούλιο του ΕΣΑΚΕ και ο πρόεδρος του κ. Γιώργος Χαλβατζάκης εκφράζουν την θλίψη τους για την απώλεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή και τα συλλυπητήρια τους στην οικογένεια του εκλιπόντος.
Το τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων άρχισε με ήττα για την Εθνική ομάδα των ανδρών. Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε από τον Καναδά με 79-86. Επόμενη υποχρέωση της την Τρίτη (30/7, 12:00) απέναντι στην Ισπανία.
Μετά την ανανέωση του συμβολαίου του Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, η ΑΕΚ Betsson προχώρησε στην πρώτη προσθήκη στο ρόστερ της ανακοινώνοντας την απόκτηση του Πρέντις Χαμπ.
Δύο μέρες μετά την ανακοίνωση της απόκτησης του Νεοκλή Αβδάλα, το Περιστέρι προχώρησε και στην πρώτη κίνηση του στην αγορά των ξένων. Ανακοίνωσε την απόκτηση του έμπειρου, Αμερικανού γκαρντ Σι Τζέι Χάρις.
Η παραμονή του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα ήταν το τελευταίο κομμάτι που μπήκε στο παζλ του ρόστερ του Αμαρουσίου της νέας σεζόν, αφού οι «κιτρινόμαυροι» ανακοίνωσαν την παραμονή του και για την περίοδο 2024-25.