Ένα ακόμη πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής της Basket League θα είναι αυτό που θα γίνει αύριο (27/11, 17:00) στο κλειστό της Νίκαιας όπου ο Ιωνικός θα αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα Carna. Οι γηπεδούχοι έχουν μείνει χωρίς νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια τους και μετά την επικράτηση τους επί του Κολοσσού H Hotels στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν και τις δύο νίκες τους στην Πάτρα επί ομάδων που βρίσκονται χαμηλά στη βαθμολογία, της Καρδίτσας Βιολογικό Χωριό και του Λαυρίου Megabolt.
Στο Nick Galis Hall θα γίνει το δεύτερο παιχνίδι του Σαββάτου (26/11, 19:15, ΕΡΤ3) για την 7η αγωνιστική με την οποία συνεχίζεται η 31η Basket League. Ο Άρης περιμένει στην έδρα του την Καρδίτσα Βιολογικό Χωριό με τις δύο ομάδες να προέρχονται από ήττες, οι Θεσσαλονικείς στο Περιστέρι και οι Θεσσαλοί κόντρα στον Παναθηναϊκό.
Με δύο αγώνες θα ανοίξει αύριο (26/11) η αυλαία της 7ης αγωνιστικής της Basket League που θα μοιραστεί σε τρεις μέρες. Στο Λαύριο θα γίνει ο πρώτος από αυτούς (16:00, ΕΡΤ3), με την τοπική ομάδα να υποδέχεται το Περιστέρι bwin. Το Λαύριο Megabolt παραμένει χωρίς νίκη έπειτα από έξι αγωνιστικές προερχόμενο από την εκτός έδρας ήττα από τον Απόλλωνα στην Πάτρα. Από την άλλη πλευρά, το Περιστέρι bwin με τέσσερις νίκες σε έξι ματς είναι πίσω μόνο από τον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ.
Ο Απόλλων ήταν ο νικητής του σημαντικού αγώνα με το Λαύριο Megabolt. Το πλέον κομβικό σημείο του χθεσινού αγώνα της Πάτρας ήταν εκείνο από το 17:06 μέχρι το 24:21 στη διάρκεια του οποίου έκανε ένα τρομερό σερί 19-0 μετατρέποντας το 29-33 στο 48-33. Ήταν μία διαφορά από την οποία δεν επέστρεψε ποτέ η ομάδα της λαυρεωτικής.
Ο ΠΑΟΚ mateco επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας του Προμηθέα σε ένα ματς που είχε ιδιαίτερη, στατιστική προέκταση για τον προπονητή του. Ο Άρης Λυκογιάννης μπήκε στη λίστα των προπονητών του Δικεφάλου που μέτρησαν 50 αγώνες στον πάγκο του στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος. Αυτή η λίστα δεν είναι μεγάλη κάτι που κάνει πιο ξεχωριστό το επίτευγμα του.
Ο Ολυμπιακός διατήρησε το αήττητο του στην Basket League με την επικράτηση του επί του Κολοσσού H Hotels, κάνοντας το 6/6 με το οποίο έφτασε τις 31 συνεχόμενες νίκες Πρωταθλήματος. Μέσα από αυτό ο Κώστας Παπανικολάου έγινε ο 5ος παίκτης στην ιστορία των «ερυθρόλευκων» στην Basket League που έφτασε τους 1.900 πόντους.
Χρειάστηκε να μείνει για 14:33 στο παρκέ για τον αγώνα της ΑΕΚ με τον Ιωνικό και να μοιράσει δύο ασίστ για να φτάσει ο Βασίλης Ξανθόπουλος σε ένα ιστορικό επίτευγμα. Ο πολύπειρος γκαρντ έγινε ο τρίτος παίκτης στην ιστορία του επαγγελματικού Πρωταθλήματος (από το 1992-93) που έφτασε τις 1.500 ασίστ.