Το Διοικητικό Συμβούλιο του ΕΣΑΚΕ εκφράζει την ικανοποίηση του διότι το πάγιο αίτημα των τελευταίων ετών για την μείωση του φορολογικού συντελεστή που ισχύει για τα ποσά που καταβάλλονται από τις ΚΑΕ σε αθλητές για υπογραφή συμβολαίου μεταγραφής, την ανανέωση και την λύση συμβολαίου συνεργασίας, έγινε αποδεκτό από την ελληνική κυβέρνηση.
Η ΕΚΟ, μέλος του Ομίλου ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ, στηρίζει έμπρακτα το ελληνικό μπάσκετ και αποτελεί τον Χρυσό Χορηγό της Βasket League, με σκοπό τη μακροχρόνια συνεργασία με τον ΕΣΑΚΕ για την ανάδειξη του φίλαθλου πνεύματος και τα γεμάτα, απαλλαγμένα από βία γήπεδα.
Τo παρών στην εκδήλωση για την παρουσίαση της συνεργασίας της ΕΚΟ και του ΕΣΑΚΕ και του προγράμματος «Make Your Point» έδωσε ο Υφυπουργός Πολιτισμού Αθλητισμού κος Λευτέρης Αυγενάκης. Ο κος Αυγενάκης αναφέρθηκε στα οφέλη που θα υπάρξουν μέσα από αυτή τη συνεργασία αλλά και γενικά τις πρωτοβουλίες στον χώρο του αθλητισμού.
Η Κρήτη και το Ηράκλειο θα φιλοξενήσουν τη μεγάλη γιορτή του επαγγελματικού μπάσκετ. Το 24ο ΕΚΟ All Star Game θα πραγματοποιηθεί στα «Δύο Αοράκια» το Σαββατοκύριακο 8 και 9 Φεβρουαρίου!