Ο ΕΣΑΚΕ ενημερώνει τους φιλάθλους πως σύμφωνα με τον Ν. 4326/2015 είναι υποχρεωτική από την 1η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ η εφαρμογή του ηλεκτρονικού εισιτηρίου.
Ο πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ κ. Γιώργος Χαλβατζάκης έδωσε το «παρών» στην φιλική αναμέτρηση ΑΕΚ – Αναντολού Έφες που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό του ΟΑΚΑ και στο πλαίσιο του οποίου τιμήθηκαν οι προπονητές των τεσσάρων τελευταίων τροπαίων της Ένωσης.
Ο κ. Γιώργος Χαλβατζάκης, πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου του ΕΣΑΚΕ, βρέθηκε στο κλειστό γήπεδο του Κλαδισού Χανίων και παρακολούθησε την αναμέτρηση Ρέθυμνο Cretan Kings – ΑΕΚ για την δεύτερη αγωνιστική ημέρα του 5ου διεθνούς τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης».
Συνάντηση του προεδρείου του Πανελληνίου Συνδέσμου Αθλητικού Τύπου με τους υπευθύνους Τύπου και Επικοινωνίας του Ελληνικού Συνδέσμου Ανωνύμων Καλαθοσφαιρικών Εταιρειών και των ΚΑΕ, πραγματοποιήθηκε χθες (22/9/15) στα γραφεία του ΠΣΑΤ.
Η αντίστροφη μέτρηση για το «τζάμπολ» της Basket League ΣΚΡΑΤΣ της σεζόν 2015-16, που έχει προγραμματιστεί για το Σάββατο 10 Οκτωβρίου, άρχισε με την λαμπρή εκδήλωση της κλήρωσης, η οποία πραγματοποιήθηκε στο Μουσείο Μπενάκη.
Οι ομάδες της Basket League ΣΚΡΑΤΣ θα πληροφορηθούν το πρόγραμμα της κανονικής περιόδου για την σεζόν 2015-16 από τα.... χέρια των Νίκου Μπουντούρη και Νίκου Χατζή, οι οποίοι θα έχουν ενεργό ρόλο στην κλήρωση που θα γίνει σήμερα (22/9, 19:00) στο Μουσείο Μπενάκη (Πειραιώς 138).
Ο ΕΣΑΚΕ στο πλαίσιο της αυριανής (22/9, 19:00) κλήρωσης της Basket League ΣΚΡΑΤΣ για την σεζόν 2015-16, που θα γίνει στο Μουσείο Μπενάκη (Πειραιώς 138) και θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το κανάλι Novasports 3, θα βραβεύσει τις Εθνικές ομάδες Ανδρών και Εφήβων.
Η αντίστροφη μέτρηση για την έναρξη της Basket League ΣΚΡΑΤΣ της αγωνιστικής χρονιάς 2015-16, που έχει προγραμματιστεί για το Σάββατο 10 Οκτωβρίου, θα αρχίσει με την κλήρωση που θα πραγματοποιηθεί την προσεχή Τρίτη (22/9) στις 19:00 στο Μουσείο Μπενάκη (Πειραιώς 138).
Το τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων άρχισε με ήττα για την Εθνική ομάδα των ανδρών. Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε από τον Καναδά με 79-86. Επόμενη υποχρέωση της την Τρίτη (30/7, 12:00) απέναντι στην Ισπανία.
Μετά την ανανέωση του συμβολαίου του Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, η ΑΕΚ Betsson προχώρησε στην πρώτη προσθήκη στο ρόστερ της ανακοινώνοντας την απόκτηση του Πρέντις Χαμπ.
Δύο μέρες μετά την ανακοίνωση της απόκτησης του Νεοκλή Αβδάλα, το Περιστέρι προχώρησε και στην πρώτη κίνηση του στην αγορά των ξένων. Ανακοίνωσε την απόκτηση του έμπειρου, Αμερικανού γκαρντ Σι Τζέι Χάρις.
Η παραμονή του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα ήταν το τελευταίο κομμάτι που μπήκε στο παζλ του ρόστερ του Αμαρουσίου της νέας σεζόν, αφού οι «κιτρινόμαυροι» ανακοίνωσαν την παραμονή του και για την περίοδο 2024-25.