Mετά την χθεσινή (10/9) συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου και τις αποφάσεις που ελήφθησαν τόσο σε αυτό, όσο και σε θεσμικό επίπεδο ο πρόεδρος του Δ.Σ. του ΕΣΑΚΕ κ. Γιώργος Χαλβατζάκης έκανε την ακολούθη δήλωση: «Ο ΕΣΑΚΕ καλωσορίζει στην μεγάλη οικογένεια του το Γ.Σ. Λαύριο».
Το Διοικητικό Συμβούλιο και ο πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ κ. Γιώργος Χαλβατζάκης εύχονται κάθε επιτυχία στην Εθνική ομάδα στην προσπάθεια της στο Ευρωμπάσκετ που αρχίζει το προσεχές Σάββατο (5/9).
Για τα προβλήματα που έχουν ανακύψει στη λειτουργία των ΚΑΕ από τους περιορισμούς στο Τραπεζικό σύστημα συζήτησαν ο πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ κ.Γιώργος Χαλβατζάκης με τον αναπληρωτή Υπουργό Οικονομικών κ. Δημήτρη Μάρδα με πρωτοβουλία του υφυπουργού Αθλητισμού κ. Σταύρου Κοντονή.
Το Διοικητικό Συμβούλιο και ο πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ κ. Γιώργος Χαλβατζάκης συγχαίρουν τους αθλητές και τους προπονητές της Εθνικής Εφήβων για τον μεγάλο θρίαμβο της κατάκτησης του χρυσού μεταλλίου στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 που φιλοξενήθηκε στον Βόλο.
Ο πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου του ΕΣΑΚΕ κ. Γιώργος Χαλβατζάκης παραχώρησε εφ' όλης της ύλης συνέντευξη στην ΕΡΤ3, στην εκπομπή «Κόσμος των Σπορ» και στους δημοσιογράφους Πάνο Μπλέτσο, Νίκο Καραγιώργη.
Πραγματοποιήθηκε σήμερα στο γραφείο του κ. Υφυπουργού συνάντηση του προέδρου του ΕΣΑΚΕ κ. Γιώργου Χαλβατζάκη με τον Υφυπουργό Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων κ. Σταύρο Κοντονή.
Μετά από απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του ΕΣΑΚΕ η κλήρωση θα πραγματοποιηθεί στις 22 του ερχόμενου Σεπτεμβρίου και η έναρξη της Basket League ΣΚΡΑΤΣ στις 10 Οκτωβρίου.
Η Basket League ΣΚΡΑΤΣ, το ελληνικό πρωτάθλημα μπάσκετ, θα συνεχίσει να προβάλλεται και τα επόμενα 2 χρόνια από τα κανάλια Novasports! Ο ΕΣΑΚΕ και τα κορυφαία αθλητικά κανάλια της χώρας προχώρησαν σε επέκταση της συνεργασίας τους μέχρι το 2017.
Το τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων άρχισε με ήττα για την Εθνική ομάδα των ανδρών. Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε από τον Καναδά με 79-86. Επόμενη υποχρέωση της την Τρίτη (30/7, 12:00) απέναντι στην Ισπανία.
Μετά την ανανέωση του συμβολαίου του Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, η ΑΕΚ Betsson προχώρησε στην πρώτη προσθήκη στο ρόστερ της ανακοινώνοντας την απόκτηση του Πρέντις Χαμπ.
Δύο μέρες μετά την ανακοίνωση της απόκτησης του Νεοκλή Αβδάλα, το Περιστέρι προχώρησε και στην πρώτη κίνηση του στην αγορά των ξένων. Ανακοίνωσε την απόκτηση του έμπειρου, Αμερικανού γκαρντ Σι Τζέι Χάρις.
Η παραμονή του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα ήταν το τελευταίο κομμάτι που μπήκε στο παζλ του ρόστερ του Αμαρουσίου της νέας σεζόν, αφού οι «κιτρινόμαυροι» ανακοίνωσαν την παραμονή του και για την περίοδο 2024-25.